Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kontrola: přepsaná data spotřeby i horší maso v párcích

Ekonomika

  21:27aktualizováno  21:49
PRAHA - Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) odhalila v sedmi obchodech nekalé obchodní praktiky. Jejich seznam zveřejnila na svém webu.
Salám - ilustrační foto.

Salám - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Prohřešky se týkají zejména klamavě označených výrobků a manipulace s datem použitelnosti. "Nejzávažnější prohřešek jsme zaznamenali v prodejně v Konicích na Prostějovsku, kde uměle prodlužovali datum použitelnosti až o jeden týden," řekl televizi Prima mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Mezi dalšími hříšníky byla například prodejna Ahold v Brně, kde prodávali telecí párky, přitom šlo jen o párky s příměsí telecího masa, zjistila inspekce. V Hrušce ve Znojmě pak objevila přítomnost strojně odděleného masa ve vídeňských párcích se sýrem a v salámu Junior. Na stejný prohřešek SZPI upozornila i u salámu Juniorek v jičínském Kauflandu a u myslivecké klobásky dodavatele M. Karlík distribuce v prodejně v Holicích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Tesco v Novodvorské na Praze 4 nabízelo mezi sýry také produkty s obsahem rostlinného tuku, které byly navíc mylně označeny. Tesco v Třinci manipulovalo s datem použitelnosti u vepřové krkovice.

SZPI od začátku roku 2012 intenzivně kontroluje vytypované prodejny a sklady potravin, kde předpokládá problémy. Našla už množství klamavě označených a prošlých potravin, za jejichž prodej uložila řetězcům pokuty ve správním řízení.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!