Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Inspekce už letos zakázala prodej hraček za téměř půl milionu korun

Ekonomika

  14:21
PRAHA - Česká obchodní inspekce v 1. polovině letošního roku zakázala prodej zhruba 4330 hraček v celkové hodnotě 432.000 korun.
Hračky - ilustrační foto.

Hračky - ilustrační foto. foto: ČTK

Nedostatky přitom inspektoři zjistili zejména u hraček určených pro děti ve věku od tří do 14 let. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČOI Tomáš Vozáb.

Čtěte také

ČOI letos od ledna do června provedla 602 kontrol u distributorů a osm u dovozců hraček pro děti od tří do 14 let. Porušení zákonů inspektoři zjistili u 218 distributorů a tří dovozců. Mezi nejčastější zjištěné nedostatky podle Vozába patřil prodej výrobků s označením a informacemi pouze v cizím jazyce, prodej výrobků bez značky shody CE, návodu či bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele.

"Za výše zmíněné porušení zákonů byl u 173 případů uložen zákaz prodeje na 4141 kusů hraček v celkové hodnotě 415.750 korun," uvedl Vozáb. Podle něho 132 případů bylo na místě řešeno pokutami v celkové částce 117.700 korun a v 72 případech ČOI zahájila správní řízení.

Na hračky pro děti mladší 36 měsíců bylo zaměřeno 160 kontrol u distributorů a dvou kontrol u dovozců. Porušení právních předpisů bylo zjištěno u 20 distributorů. Zjištěné nedostatky byly podobné jako u hraček pro starší děti. "Za porušení právních předpisů byl v pěti případech uložen zákaz prodeje na 188 kusů hraček v celkové hodnotě 16.110 korun a šest případů bylo řešeno zahájením správního řízení. Ve dvou případech byla dána pokuta formou příkazem na místě v celkové částce 1000 korun a dále bylo uloženo 11 opatření k odstranění zjištěných nedostatků," dodal Vozáb.

ČOI v prvním pololetí provedla také 115 kontrol u distributorů a jednoho dovozce výrobků pro péči o dítě. Porušení právních předpisů zjistila u 16 distributorů. Mezi nejčastější nedostatky patřil prodej výrobků s označením a informacemi pouze v cizím jazyce a prodej výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, případně dodavatele.

"Za porušení právních předpisů bylo ve čtyřech případech zahájeno správní řízení a v sedmi případech bylo porušení zákonů řešeno příkazem na místě v částce 12.500 korun. Dále byl uložen zákaz prodeje na 47 kusů v celkové hodnotě 50.865 korun," podotkl Vozáb.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!