Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Irsko se potápí. Pád ostrova blahobytu může být tvrdší než ten řecký

Ekonomika

  16:20
PRAHA/DUBLIN - Irsko pravděpodobně nevydrží současný tlak na státní finance a nejpozději do konce příštího roku požádá o stejnou zahraniční pomoc, jakou letos na jaře přijalo Řecko. Myslí si to většina analytiků, kterých se dotazovala agentura Reuters.

Příznivci Lisabonské smlouvy sledují v bruselském pubu televizní vysílání druhého irského referenda. foto: Reuters

Vážnost situace přiznává i vláda v Dublinu a z dalšího růstu nákladů na obsluhu dluhu částečně viní nechtěné poznámky německých činitelů.

"Není to jen problém Irska, je to problémy celé Evropy," poznamenal hlavní ekonom společnosti Bloxham Stockbrokers Alan McQuaid. Reuters se dotazoval 30 ekonomů a finančních analytiků, z nichž jsou celé dvě třetiny přesvědčeny, že Irsko situaci nezvládne. Část ekonomů pak uvedla, že případná záchrana Irska by hrubým odhadem a z dnešního pohledu přišla asi na 48 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč).

Mezi respondenty byli ekonomové z výzkumných ústavů a z největších bank v Irsku i jiných evropských zemích. Část respondentů pak tvořili analytici dluhopisových trhů ve velkých makléřských společnostech.

Reuters podobné průzkumy provádí často, ten nejnovější ale ukazuje zásadní posun. Ještě před měsícem si totiž těsná většina analytiků myslela, že Irsko se s nynějšími problémy vypořádá a žádnou pomoc od EU či Mezinárodního měnového fondu příští rok nebude potřebovat. Důvěra ve schopnost Irska vyrovnat se s obrovskou dluhovou zátěží ale od října velmi výrazně klesla.

Proč se odhady analytiků změnily?

Náklady na pojištění irského dluhu proti riziku nesplacení se vytrvale zvyšují a dnes vystoupily na nový rekord. Podobně výnos dluhopisů irské vlády se splatností deset let se dnes vyšplhal na 685 bazických bodů nad výnos srovnatelných německých dluhopisů, které se v rámci eurozóny považují za nejkvalitnější. Tak vysoko tento ukazatel nebyl za celou dobu existence eura.

Irsko dnes přiznalo, že růst výnosů a potažmo nákladů na obsluhu dluhu je velmi vážná věc. "Obavy z toho má celá eurozóna," poznamenal irský ministr financí Brian Lenihan. Neodpustil si ale poznámku, že z části jsou na vině neúmyslné poznámky některých německých činitelů.

Ti se vyjadřovali k novému stálému mechanismu záchrany jednotlivých členů eurozóny, který by přinutil soukromé držitele dluhopisů podílet se na nákladech na případnou budoucí záchranu.

Lenihan řekl, že Irsko chce mít v těchto plánech jasno. Ačkoli Německo dalo srozumitelně najevo, že nový mechanismus se nebude vztahovat na už vydané dluhopisy, samotný plán trhy vyděsil. Existují obavy z dominového efektu a přenosu problémů na další země na okraji eurozóny.

Ještě před pár týdny se zdálo, že periferie eurozóny už nejtěžší období překonala a že je zažehnána i krize jednotné evropské měny euro.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat