Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Italská letiště stávkují, tisíc zrušených letů uzemnilo na čtvrt milionu lidí

Cestující sledují monitor na římském mezinárodním letišti Fiumicino během celostátní stávky pozemního a odbavovacího personálu letišť. (15. července 2023) foto: AP

Kvůli osmihodinové stávce pozemního a odbavovacího personálu v sobotu zrušili na italských letištích zrušeno asi tisíc letů. O své spoje tím přišlo zhruba 250 tisíc cestujících. O stávce ale věděli předem a na letištích panuje klid. Stávka pilotů Ryanair uzemnila 120 letů na belgickém letišti Charleroi, které se používá pro cesty do Bruselu. Ani tam nenastaly žádné zásadní potíže.
  17:08

Do letového provozu na Letišti Václava Havla v Praze zatím stávka v Itálii zasáhla jen na jediné lince, která byla přesměrována.

„Dnes zatím žádné rušení neevidujeme, jen jeden dopravce měnil z důvodu stávky destinaci z Neapole na Řím,“ řekla mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková. Spojů z nebo do Česka se podle belgických médií nedotkla ani stávka v Charleroi.

Italský ministr dopravy Matteo Salvini apeloval na odbory, aby projevily „zdravý rozum“ a braly ohledy na Itálii, miliony pracovníků a turisty. Ve čtvrtek Itálie zažila stávku železničářů, Salvini je ale tehdy přiměl zkrátit omezení na polovinu času. V sobotu pohrozil, že i teď udělá, co je potřeba, aby „zastavil chaos“. Dodal ale, že právo na stávku omezit nechce, uvedla agentura ANSA.

V Itálii je stávka ohlášena od 10:00 do 18:00. Odboráři žádají podpis nové kolektivní smlouvy, ta poslední přestala platit před šesti lety, píše AFP.

Římské letiště Fiumicino-Leonardo Da Vinci zrušilo 200 letů, zejména do Stockholmu, Kodaně, Španělska nebo jiných částí Itálie. Zasažena je hlavně společnost Malta Air, která zajišťuje lety pro Ryanair, dále Ita Airways (dříve Alitalia) a Vueling, jejichž piloti se přidali ke stávce.

V Miláně se zrušilo 150 letů, po třiceti spojích v sobotu ubylo v Turíně a Palermu. Italský úřad pro civilní letectví zveřejnil seznam letů, které jsou provozované za všech okolností.

Belgická stávka postihla asi 10 tisíc cestujících, kteří měli v sobotu odlétat z Charleroi, zhruba stejný počet jich v sobotu do města nepřiletí.

Piloti Ryanairu v Belgii viní vedení firmy ze „sociálního dumpingu“ a nedodržování kolektivní smlouvy z roku 2020. V době krize covidu-19 firma upravila kolektivní smlouvu a za snížení platů pilotům nabídla volno navíc.

Hledáte práci v dopravě nebo v logistice? Vyberte si z aktuální nabídky míst na jobDNES.cz

Autoři: ,

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...