Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Italské vinohrady jsou dražší než ostrovy v Karibiku

Ekonomika

  7:15
Řím - Italské vinohrady jsou v průměru dražší než ostrovy v karibské oblasti. Cena za hektar vinice pro pěstování piemontského vína barolo je o půl milionu eur vyšší, než kolik si musí připravit zájemce o karibské ostrovy, které jsou k mání za zhruba dva miliony eur (asi 51 milionů korun). Vyplývá to z údajů italského zemědělského spolku Coldiretti.

Collio je vyhlášenou oblastí skvělého vína. foto: Shutterstock

V Himálajích zraje s pomocí Francouzů velké čínské víno

Levněji se dají pořídit vinice, kde se pěstuje světoznámé toskánské červené víno Brunello di Montalcino nebo značka Prosecco. Tam kupujícímu na hektar postačí milion eur. 

Za ještě nižší cenu - zhruba 300 tisíc eur - lze pořídit hektar vinohradu v oblastech, kde se pěstují hrozny na lombardský sekt Franciacorta a za 200 tisíc eur je možné stát se majitelem hektaru vinice v oblasti Chianti proslavené stejnojmenným vínem.

Itálie je největším producentem vína na světě. Vinice se v zemi rozkládají na 650 tisících hektarech. Ty loni vyprodukovaly 55 milionů hektolitrů vína. Z toho 20 milionů hektolitrů šlo na vývoz, a zemi tak vyneslo rekordních 6,2 miliardy eur. Největším světovým vinným exportérem zůstává Francie.

Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...