Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Jahn: Možná mi bude chybět moc

Ekonomika

  12:52
PRAHA - Servírka malostranské kavárny se ke mně spilkenecky naklonila: "To je nějaký známý politik, tenhleten?" Ukazovala skrz okno na místopředsedu vlády Martina Jahna.

Vicepremier pro ekonomiku Martin Jahn. foto: Lidové noviny

Ten vyšel s fotografem na chvíli ven. Důstojně jsem pokývala hlavou, abych nám zajistila lepší stůl, a už jsem si nechala pro sebe, že tenhle politik bude jednou známý hlavně proto, že se dobrovolně rozhodl z politiky odejít.

LN Kde uspořádáte večírek na rozloučenou?
Tak nad tím ještě tolik nepřemýšlím, mám pořád dva měsíce před sebou. A když už budu nějaký pořádat, tak v restauraci Sklep na Žižkově. Patří k mým nejoblíbenějším.

LN Ve funkci místopředsedy vlády pro ekonomiku jste rok a půl, přesto většina lidí vůbec neví, kdo jste. Nevadí vám to?
Věci, na kterých jsem pracoval, tolik lidí nevidí. Práce třeba ministerstva zdravotnictví je mnohem pochopitelnější než podpora výzkumu a vývoje nebo zákon o bankrotech. Ale to, že mě půlka populace nezná, mi nevadí. Neměl jsem potřebu exhibovat před celým národem. Pro mě byla důležitá odborná veřejnost.

LN Rozhodnutí opustit vysoký post ve vládě jste vysvětloval tím, že jste si uvědomil, že chcete zůstat nestraníkem. Vstup do ČSSD vám dal někdo jako podmínku, abyste mohl dál být ve vládě?
Ne, to ne. Rozhodl jsem se odejít, protože jsem to tak vnitřně cítil. Věci mají určitý vývoj. Něco jsem dokázal, a abych mohl dokázat víc, musel bych vstoupit do strany.

LN Stejně je zvláštní, že jste se rozhodl nezůstat o těch pár měsíců déle - do konce tohoto volebního období.
Úkoly, které jsem si dal, dokončíme do konce roku. Přišlo mi lepší odejít hned pak. Protože pak nastanou přípravy na volby, a pokud se nezačnu angažovat v politice, tak je zbytečné, aby se plýtvalo na můj plat.

LN To jste si hezky nacvičil - tuhle větu...
Nee, to říkám poprvé.

LN Když už jsme se dostali k penězům. Čeho všeho se budete muset vzdát? Jaká vás čeká změna životního stylu?
Ještě nevím. Ten rok a půl ve vládě byl hodně hektický. Neměl jsem čas si zvyknout na nějaké zvláštní výhody. Vozil mě řidič, ale toho už jsem měl i v CzechInvestu (státní agentura na podporu zahraničních investic, pozn. red.). Navíc řidič se už dávno nebere jako nějaká speciální výhoda, prostě to šetří čas. Jinak samozřejmě, pokud je člověk ve vládě, tak ho všichni všude zvou, každý je s ním kamarád. Většině lidí také chybí možnost ovlivňovat věci, i určitá moc. Jestli to bude chybět mně, teprve uvidíme. Mimoto - úřad vlády je strašná popelka. Hodně se tam šetří. V kanceláři přijímám mezinárodní návštěvy, které jsem byl nucený usadit na naprosto ostudné sedačce. Nové jsem se dočkal až teprve nedávno, po více než roce. Takže žádné rozmazlování, pro mě to byl spíše skromný rok.

LN Neuvažoval jste o tom, že ji pořídíte ze svého?
Skoro chvíli jo.

LN Tak proč jste ji nekoupil?
Zas tak velká charita být nemůžu. Víte, co máme krásného na úřadu vlády? Obrazy, které tam půjčuje Národní galerie. Když byla opravdu intelektuální nouze, tak člověk mohl chodit po chodbách a těšit se z nich. Jinak je ten barák opravdu popelkou v české státní správě.

LN Vzpomenete si ještě na ten den, kdy vás jmenovali do vlády?
Vidíte, zrovna když jsem šel sem do kavárny Nerudovkou, tak jsem si na to vzpomněl. Procházel jsem se tady tehdy po jmenování. Skvělý pocit - byl jsem na krásném místě, na kopci, na vrcholu exekutivy. Pak už jsem se sem nikdy nedostal. Když jste se mě ptala, co mi bude chybět, tak asi to, že jsem o všem věděl a o hodně věcech jsem mohl rozhodovat. Lidi jako jsem já nejsou v politice jen proto, že chtějí zlepšit svět. Ale proto, že nevydrží být pasivní, být mimo.

LN Říkal jste, že odejdete pracovat někam do firmy, jejíž jméno zatím prozradit nechcete. Oslovili oni vás, nebo vy je?
Oni oslovili mě. Já jsem žádnou práci nehledal. Já jsem řešil, jestli pokračovat v politice, nebo odejít. Tahle nabídka přišla v průběhu mého dilematu a je pravda, že tu situaci trochu katalyzovala.

LN Nikdy jsem vás nepotkala jinak než v nenápadném obleku. Už od školy systematicky budujete kariéru. Udělal jste si v životě vůbec někdy čas třeba na nějaké dobrodružství?
Záleží na tom, čemu říkáte dobrodružství. Třeba když jsem ještě pracoval v Americe, půjčil jsem si auto, o kterém jsem byl přesvědčený, že má náhon na všechna čtyři kola. A vydal jsem se s ním do Nevadské pouště. Bohužel, to auto jako terénní pouze vypadalo. Takže jsem v jeden moment zapadl, bez jídla, bez mobilu. Nikde nikdo. Myslel jsem, že tam skončím. Naštěstí kolem někdo po pár hodinách projížděl, takže mě zachránili.

LN Dobře, beru to zpátky. Mimochodem, co na vaše rozhodnutí odejít z velkého politického světa říká vaše rodina?
Doma to vzbudilo úlevu a nadšení. Protože s politickou kandidaturou se pojí určitá popularita, zájem médií. Navíc moji rodiče jsou spíše pravicově zaměření než levicově. I když moje sympatie k sociální demokracií docela chápou.

LN Jak jim je vysvětlujete?
Sociální demokracie nabízí proevropskou alternativu. Naše pravice určitým způsobem zklamala, protože pravicové strany tu buď nejsou, nebo jsou arogantní a dogmatické.

LN Když už jste si takto vyjasnil politický vkus, zvládl jste si také pročíst nějakou odbornou literaturu o politice?
Spíš o velkých politicích. Přečetl jsem například knížky o Churchillovi nebo Caesarovi. Nebo Jak chutná moc od Mňačka.

LN A bylo to k něčemu?
Jistě, protože historie se opakuje. Je dobré vidět, jak se určití lidé chovají v krizových situacích. Knížky jsou dobrá věc, ale samy o sobě samozřejmě nestačí. Člověk musí mít na politiku náturu a chuť.

Martin Jahn (35)

Měl se stát volebním lídrem pražské ČSSD během sněmovních voleb příští rok. Začátkem tohoto týdne ale kandidaturu odřekl a navíc oznámil, že koncem roku odstoupí z pozice místopředsedy vlády pro ekonomiku, kde se staral například o podporu vědy a výzkumu nebo předložil zákon o bankrotech.

Ačkoli sympatizuje s ČSSD a slíbil, že se bude podílet na tvorbě volebního programu, zůstává nestraníkem.

Ve státní správě pracuje už více než deset let. Od roku 1999 působil jako generální ředitel agentury na podporu zahraničních investic v Česku -CzechInvestu.
Vystudoval VŠE, na DePaulově univerzitě v americkém Chicagu si dodělal titul MBA.

LN Když už mluvíme o různých politických velikánech, pojďme zkusit oblíbenou hru na asociace. Co se vám vybaví při jméně Jiří Paroubek?
Pragmatičnost. Premiér Paroubek do toho chaosu, který tady byl, vnesl určitý řád, rozhodnost. Ke mně se premiér choval vždycky korektně. Já jsem s ním měl určité profesní rozpory v době, kdy jsme byli oba pouze členy vlády. Nikdy se k tomu nevrátil poté, co se stal premiérem. Někteří lidé by si to určitě nenechali ujít.

LN Stanislav Gross?
Šel do politiky a do funkce premiéra s velkými ideály. Pak ho situace semlela. Možná to bylo díky jeho nezkušenosti nebo nepřipravenosti na tu funkci. Je to podle mě škoda, protože měl velkou snahu o modernizaci sociální demokracie. Což byl myslím jeden z důvodů, proč mě do vlády přivedl.

LN Radovan Krejčíř?
Neuvěřitelná blamáž.

LN Radovan Krejčíř přišel s tím, že byl sponzorem ČSSD. Překvapilo by vás, kdyby měl pravdu?
Nejsem příznivcem konspiračních teorií. Jeho prohlášení mi osobně připadá přitažené za vlasy a ostatně existují dnes už důkazy, že peníze ČSSD nepůjčoval.

LN Setkal jste se s ním někdy? Za působení ve vládě nebo v CzechInvestu?
S podnikateli se setkávám dnes a denně. Ale ne s podnikateli typu pana Krejčíře.

LN Ptala jsem se, jestli by vás překvapilo, kdyby měl pravdu. Existuje vůbec něco, co by vás v politice překvapilo?
Po tom roce a půl už asi nic.

Autor: