Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak dobře umíte cizí jazyk? Ohodnoťte své znalosti na webu

Média

  7:00
PRAHA - Lidé mohou ohodnotit své jazykové znalosti v nové webové aplikaci, dozví se tak, do které ze šesti mezinárodně uznaných kategorií spadají. To jim pomůže třeba při prezentaci před budoucím zaměstnavatelem. Zároveň si mohou na portálu takzvaného evropského jazykového portfolia zaznamenávat své studijní pokroky.

Muž u počítače- ilustrační foto: Shutterstock

Sdělil to Národní ústav pro vzdělávání, který s podporou z EU na pomůcce spolupracoval s Krajským centrem vzdělávání a Jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky v Plzni.

Řazení do jazykových úrovní

Systém hodnocení jazykových znalostí se řídí podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky. "Hodnotící rámec tvoří tabulka, která definuje šest jazykových úrovní od nejnižší úrovně A1 po nejvyšší C2, přičemž úrovně A odpovídají znalostem uživatele základů jazyka, úroveň B znalostem samostatného uživatele a úroveň C zkušenému uživateli," popsali zástupci ústavu pro vzdělávání. Tímto systémem se přitom řídí většina učebnic, jazykových zkoušek a certifikátů.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidé pak mohou zhodnotit, nakolik umí v daném jazyce číst, psát a mluvit, a podle toho si pak určí, do které kategorie patří. "Pro komfortnější práci je (aplikace) dokonce přizpůsobena věku konkrétního uživatele," upozornili tvůrci portálu. Stránky ejp.rvp.cz fungují také v anglické, německé, italské, francouzské a španělské verzi.

Učitelé si pak mohou vytvořit takzvané e-portfolio, kam si mohou ukládat různé materiály k výuce nebo žákům posílat úlohy a testy. Na stránkách je možné vytisknout si i "jazykový pas", pomocí něhož mohou lidé prezentovat své aktuální znalosti jazyka například při pracovním pohovoru nebo přestupu na jinou školu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat