Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak prodejci klamou povánočními slevami

Ekonomika

  10:49
PRAHA - Spotřebitelský časopis dTest varuje před některými povánočními výprodeji, kdy na nabízených slevách zákazník nijak nevydělá. Prodejce podle časopisu například na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl opět snížit na běžnou úroveň.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Podobné postupy mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem, uvedl právní poradce dTestu Jan Votočka.

ČTĚTE TAKÉ:

Většina prodejců si podle časopisu dává pozor, aby při slevách postupovala v souladu se zákonem. Najdou se však i tací, kteří povánočních nákupů zneužívají.

Slevy se například vztahují jen na nejlevnější sortiment v prodejně, kdežto výrobky, které zákazníky skutečně zajímají, jsou zlevněny jen minimálně, nebo jsou již vyprodané.

Někteří prodejci se také snaží minimalizovat své budoucí náklady s možnými reklamacemi. Děje se tak nejčastěji prohlášením, že na zlevněný sortiment neposkytují záruku vůbec, nebo jen v kratší lhůtě. "Nic takového však není možné, i na zlevněné zboží platí záruka 24 měsíců, a to ze zákona," uvedl Votočka.

Výprodeje budou pokračovat i v lednu

Výjimkou je reklamování věci pro vadu, pro kterou byla právě sleva při koupi poskytnuta. Naopak nelze dopředu poskytnout slevu pro vady, které v budoucnu teprve vzniknou. To by bylo obcházení zákona a odpovědnosti prodejce, dodal. První obchodníci zahájili velké výprodeje sezonního zboží již během svátků.

Jak vrátit dárek?

Lidé si tak mohou se slevou nakupit například zimní oblečení, sportovní potřeby a elektroniku či nábytek. Výprodeje, pomocí kterých se obchodníci snaží po předvánoční nákupní horečce opět přilákat zákazníky do prodejen a zbavit se zbývajících zásob sezonního zboží, budou pokračovat i na začátku příštího roku.

Autoři: ,
Témata: Moje peníze, Vánoce

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...

Mohlo by vás zajímat