Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Jak se letos podvádělo: půjčku nedostanete, ale za telefon platíte tisíce

Telefon (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Telefon (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce i letos odhalila řadu kuriózních případů, kdy prodejci neváhali porušit zákony chránící spotřebitele. Mezi „podnikavce“ okrádajících zákazníky patří prodavači vysavačů, lichváři po telefonu nebo nepoctiví hospodští.

Pracovníci inspektorátu v Ústí nad Labem například již poněkolikáté navštívili předváděcí akci společnosti, která už v minulosti dostala řadu pokut. Na prosincové předváděcí akci nazvané 'Vepřové hody' organizátoři vyhlásili 'soutěž' o pět obálek, ve kterých mělo být 200 000 Kč v hotovosti pro čtyři vylosované.

Inspektoři ale zjistili, že ve čtyřech obálkách byly nastříhané noviny, pouze v jediné obálce bylo vloženo několik tisícikorunových bankovek.

Co řešily letecké společnosti:

Zástupci společnosti poté začali účastníkům nabízet ke koupi vysavač Turbo Bomber II v ceně 63 990 Kč, s údajnou slevou 34 000 Kč. Konečná prodejní cena pro spotřebitele měla být tedy 29 990 Kč. V ceníku firmy, který si kontroloři posléze vyžádali, ale byla uvedena prodejní cena 19 990 Kč.

Společnost za četná porušení povinností stanovených zákonem o ochraně spotřebitele čeká správní řízení a vysoká pokuta.

Žádná půjčka, ale účet za telefon za 10 tisíc

Nedávno ČOI dostala řadu stížností, které se týkaly praktik společnosti Rickabys. Ta prostřednictvím inzerátů v tisku nabízí půjčení peněz "ihned, až do domu, bez doložení příjmu." Po zavolání na číslo uvedené v inzerátu se volající dozví, že musí volat na další telefonní číslo, začínající přečíslím 900, které je zpoplatněno částkou 95 Kč za minutu.

Hovor hlas na druhém konci telefonu neustále prodlužuje, dokud jeho cena nepřekročí částku 10 000 Kč, aniž se podaří spotřebiteli získat úvěr. Téměř totožně popsali průběh jednání o úvěru všichni spotřebitelé, kteří se na inspekci obrátili.

Kuriózní stížnosti cestovním kancelářím:

Ani jeden z nich půjčku nezískal, zato jejich účty u telefonní společnosti narostly do tisíců. Posléze vyšlo najevo, že povedená firma dosud neuzavřela jedinou smlouvu o úvěru. Společnost nemine správní řízení o uložení pokuty za porušení zákona o spotřebitelském úvěru.

Je plno!

Další stížnost se týkala nákupu přes slevový portál. Spotřebitel si zakoupil voucher na pizzu v Liberci. Když ho ale chtěl v restauraci uplatnit, nepodařilo se mu to v žádném termínu. Provozovatel restaurace neustále tvrdil, že má plno.

Když se muž s platným voucherem osobně dostavil do provozovny, personál ho vyhodil, že prý obsluhují pouze platící zákazníky. Muž posléze koupi voucheru reklamoval u slevového portálu, který jeho žádost uznal a vrátil mu peníze. Současně s tímto podnikatelem ukončil spolupráci.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...