Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jaké změny nás čekají? Hlavně v peněžence, jedni se radují, jiní skřípou zuby

Ekonomika

  17:01
Jaké změny nás čekají v právě započatém roce? Zatímco loni začal od prvního ledna platit nový občanský zákoník, současné novinky se týkají především našich peněženek. Nyní tak již například nemusíme platit popatky u lékaře i v lékárně a navíc si přilepší důchodci a rodiny s dětmi. Každá změna má ale svůj rub i líc.
Hrst drobých – ilustrační foto

Hrst drobých – ilustrační foto foto: Shutterstock

 • Od prvního dne letošního roku 2015 se o 700 korun zvyšuje minimální mzda, která tak nyní bude 9200 korun. Koalice se v dohodě také zavázala, že nejnižší výdělek bude postupně zvyšovat na 40 procent průměrné mzdy. Tento podíl by nyní odpovídal zhruba 10 031 korunám.
 • Vláda i zákonodárci také zrušili některá úsporná opatření zavedená vládou Petra Nečase. Důchody se tak budou zvyšovat stejným tempem jako před úspornými škrty.  K původní valorizaci se Česko vrací o rok dřív, než se počítalo. Od ledna se penze zvedne v průměru o 200 korun.  Bude se také řešit posílení zásluhovosti penzí i tím, aby se do nich promítl počet vychovaných dětí či péče o starší členy rodiny.
 • Důchodců se týká také další změna, novela zákona o daních z příjmů navrací slevu na dani pracujícím důchodcům - 24 840 korun ročně.
 • Téměř každý pak pocítí novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která ruší třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Zůstane jen devadesátikorunová platba za pohotovost.
 • Rodiny s dětmi zase ocení vyšší daňovou slevu na druhé a další dítě. Na druhé dítě se zvýší na 1317 korun měsíčně, na třetí dítě se zvedne na 1417 korun měsíčně. V současnosti sleva dosahuje 1117 korun na každé dítě ve společné domácnosti U rodin s jedním dítětem se v této věci nic nemění. Ke zvýšení přitom dojde automaticky, zaměstnanec nemusí vyplňovat a zasílat žádné formuláře.
 • Nově se také zavádí porodné i na druhé dítě, a to 10 000 korun. Rozšíří se i okruh rodin s nárokem na tuto dávku.
 • Od nového roku také platí nová sleva na dani za umístění dítěte v zařízení péče o děti předškolního věku, tzv. školkovné (ročně pro každé dítě maximálně do výše minimální mzdy). Tuto slevu na dani přitom bude možné uplatnit již za letošní rok.
 • Začíná také platit novela zákona o dani z přidané hodnoty, která zavádí novou, desetiprocentní sazbu DPH. Vztahovat se bude na knihy, kojeneckou výživu a léky včetně veterinárních. Tyto komodity byly až dosud daněny 15 procenty.
 • O něco si od začátku roku také přilepší lékaři. Tarifní platy ve zdravotnictví se totiž zvednou o pět procent.

Podnikatelé

Další skupina úprav se týká podnikatelů a živnostníků a zatímco předchozí změny lidé rozhodně přivítají, u těchto o tom lze pochybovat.

 • Všichni, kteří mají datovou schránku, tak už nyní musí činit veškerá podání (přihlášky k registraci, oznámení o změně registračních údajů, řádná daňová přiznání, dodatečná daňová přiznání) elektronickou formou. V opačném případě hrozí od finanční správy pokuta.
 • Novela také omezuje výdajové paušály živnostníků na dva miliony korun. Týká se to paušálů ve výši 60 i 80 procent.
 • Kvůli zvýšení minimální mzdy se zvýší i minimální zálohy na povinném pojistném. Osoby samostatně výdělečně činné s nízkým ziskem budou v roce 2015 na povinném pojistném platit v souhrnu o 96 Kč měsíčně více. U zdravotního pojištění se minimální záloha zvyšuje o 45 Kč, u sociálního pojištění o 51 korun.
 • Rozšíří se rovněž daňové přiznání fyzických osob. Nově bude třeba hlásit i příjmy od daně zcela osvobozené. Finanční úřady tak budou chtít chtějí vědět o příjmech z prodeje cenných papírů, darech a dědictvích přesahujících pět milionů korun.

A co na závěr? Drobná úprava, která se nebude líbit téměř nikomu. Účinnosti nabývá novela zákona o elektronických komunikacích, podle níž mobilní operátoři nebudou muset přímo informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies
Týden kojení 2021: hrajte s námi celý týden o ceny od Canpol babies

Soutěž s Canpol babies probíhá od 13.9. do 19.9.2021

Mohlo by vás zajímat