Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jako popcorn? Samsung připravuje revoluční baterie z grafenu

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Samsung vyvinul nový materiál pro výrobu baterií, který nazývá „grafenové koule“. Za pomoci tohoto materiálu chce zvýšit kapacitu i rychlost nabíjení současných lithiových baterií. Podle firmy by mohl nový typ baterií přinést průlom v mobilních technologiích i elektromobilech.

Revoluční bateriový materiál foto: Samsung

Divize jihokorejské společnosti Samsung Advanced Institute of Technology nový materiál vyvinula ve spolupráci s univerzitou v Soulu. Pomocí něj chce Samsung vylepšit stávající lithiové baterie a tvrdí, že jejich nový typ bude mít o 45 procent vyšší kapacitu a bude se také pětkrát rychleji nabíjet.

Nejsem český Elon Musk, říká vynálezce unikátních baterií. Má zájem o tuzemské lithium

Podle odhadů by se tak grafenová baterie mohla plně nabít už za 12 minut. V současnosti to i při technologii rychlého nabíjení zabere nejméně hodinu. Novinka by tak byla výrazným posunem ve vývoji lithium-iontové technologie, která již podle výrobce naráží na své limity.

Grafen, který je formou uhlíku, je extrémně vodivý materiál s velmi nízkou tloušťkou. Jeho využití v mobilech by tak mohlo vést ke zmenšení a ztenčení zařízení kvůli možnému zmenšení baterií.

Nová baterie zároveň snese teploty až do 60 stupňů, což je důležitý předpoklad pro využití v elektromobilech. Dlouhá doba dobíjení do plné kapacity je přitom nyní jedním z velkých handicapů současných elektrických vozů.

Vědci ale varují, že baterie je stále ještě pouhým konceptem a jejich komerční prodej je ještě daleko. „Často čteme o pozoruhodných výsledcích grafenu v počátečních fázích, ale jen málo z nich přejde v komerční úspěch,“ vysvětlil listu Financial Times Khasha Ghaffarzadeh, šéf výzkumné firmy IDTechEx.

Samsung ale tvrdí, že se mu povedlo najít způsob, jak ve velkém syntetizovat grafen v podobě připomínající popcorn. Novinku si již také nechal patentovat v Jižní Koreji a v USA.

Šéf budoucí továrny na baterie: Zpracovali bychom veškeré české lithium, zatím ho dodá Čína

Samsung urychlil vývoj technologie baterií po loňském skandálu s telefonem Galaxy Note 7. U luxusních smartphonů začaly v mnoha případech „vybuchovat“ baterie. Problém byl tak velký, že Samsung nakonec musel prodej telefonů úplně ukončit a již prodané kusy začal stahovat z trhu. Celá aféra vyšla firmu na zhruba pět miliard dolarů.

Materiál grafen má podobu sítě připomínající včelí plástev, která má výšku jen jeden atom, a vyniká extrémní pevností a vodivostí. V roce 2004 ho izolovat vědci Konstantin Novoselov a Andre Geim. Materiál se jim povedlo oddělit obyčejnou lepící páskou z tuhy. Oba za svůj objev dostali Nobelovu cenu v roce 2010.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat