Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
28. ledna 2011 17:23 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Jakub měl nápad, teď získal 50 tisíc. Chytré portfolio má svého vítěze

Investiční hra Chytré portfolio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investiční hra Chytré portfolio |

PRAHA Unikátní hra Lidových novin a Burzy cenných papírů Praha má svého vítěze. V soutěži Chytré portfolio získává hlavní výhru 50 tisíc korun hráč s přezdívkou Jakubovo. Vložený virtuální milion dokázalo jím sestavené akciové portfolio zhodnotit o 285 681 korun.

Těsně za ním se umístil soutěžící s nickem Krejca, který vydělal jen o 2728 Kč méně. Neodejde však s prázdnou, čeká na něj certifikát na odběr zlata v hodnotě 30 tisíc korun.

Výsledky

Ostatní hráči si pak ze hry odnášejí zkušenost jaké je to investovat na burze a denně sledovat aktuální výsledky svých portfolií. A naprosté většině soutěžících se dařilo velmi dobře. Z celkového počtu třech a půl tisíce portfolií jich v plusu skončilo neuvěřitelných 2830.

"Investoři chytře vsadili na cyklické tituly, které obvykle nejvíce těží z rostoucích trhů. Naopak na výkonnosti Chytrého portfolia se negativně projevily sázky na Unipetrol (5% váha) a Telefónica O2 ČR (10% váha). Oba tituly totiž za výkonností indexu PX zaostaly," komentuje výsledky hry analytik Martin Krajhanzl ze společnosti Brokerjet.

Dramatický páteční závěr
Během pátečního finiše však vůbec ještě nebylo jisté kdo titul nejlepšího investora odnese. Pražskou burzu zasáhly silné cenové turbulence, které hrozily, že konečný pořadím docela zamíchají.

Osmadvacetiletý vítěz Jakub Pavlíček uvedl jako svou investiční strategii "nápad". Jeho portfolio tvoří ze 40 procent akcie NWR, stejný podíl pak má i titul AAA. Zajímavé je, že úplně stejný objem těchto akcií si do portfolia vybralo dalších pět hráčů v čele konečného žebříčku.

Nakonec však rozhodlo zbylých 20 procent investovaných z počátečního milionu. Ty náš vítěz vsadil na KITD. Druhý v pořadí Krejca je rozdělil mezi ERSTE a Komerční banku, což ho stálo první příčku, na které byl ještě den před závěrem soutěže. Rozhovor s vítězem naleznete v pondělním vydání Lidových novin.  

"Vítězovi nejvíce pomohla sázka na akcie AAA Auto, které posílily o více jak 40 %. Na druhém místě se umístily akcie NWR, které rostly díky rostoucím cenám uhlí, což bylo vyvoláno narušenými dodávkami v důsledku katastrofálních povodní v Austrálii," odpovídá na otázku jaké akcie se vítězovi nejvíce vyplatily analytik Krajhanzl.

Poslední vyhrává
"Zajímavé je, že Krejca a Plus, kteří obsadili druhé a třetí místo, zainvestovali hned první den, co to bylo možné a oba dokonce ještě během dopoledne 18.října," říká jeden z autorů projektu Štěpán Trojánek. Naopak vítěz Jakubovo si investici "rozmýšlel" až do posledních dní. "To se jevilo jako docela dobrá strategie, protože v posledních týdnech se poměrně stabilně usadil na čele žebříčku," dodává Trojánek.

Krejca (a pak Plus) se sice minulý týden dostali do vedení, ale v napínavém finále si Jakub vybojoval své vítězství zpět.

VIDEO: Joey si vybírá své portfolio

Opička Joey sází na ČEZ a NWR


Velkým překvapením je výsledek portfolia maskota soutěže - opičáka Joeyho. V rámci speciálních portfolií, kde obsadil druhé místo a nechal za sebou nejen zkušeného investora Michala Horáčka, ale i finanční analytiky, poradce i dlouhou dobu dominující rodiče na rodičovské. V posledních dnech Joye vedl nelítosný souboj se samotným Chytrým portfoliem, sestaveným pomocí metody crowdsourcingu z portfolií soutěžících.
 

Více čtěte v LN

Další informace o výsledcích hry, crowdsourcingu, analýzu Chytrého portfolia a rozhovor s vítězem najdete v pondělním vydání deníku Lidové noviny.nevJan Nevyhoštěný
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...