Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura couvá: vozíčkáře vozit budu. Nechci jen platit 'výpalné' drahám

Ekonomika

  16:52
PRAHA - Majitel RegioJetu RegioJet Radim Jančura změnil rozhodnutí ohledně přepravy vozíčkářů. Žlutý železniční dopravce původně oznámil, že cestující se sníženou pohyblivostí od 1. listopadu vozit nebude. Jančura nyní tvrdí, že pouze přestane využívat podle něj předražených služeb Českých drah, které zajišťovaly speciální zvedací plošiny.

Radim Jančura na tiskové konferenci ke zveřejnění informací o rozdělení dotací na rychlíkové linky v ČR. foto: ČTK

Jančura si ztěžuje na "nekřesťanské poplatky" za využití zvedacích plošin, jejímž vlastníkem jsou České dráhy. „Za každého cestujícího jsme platili 3600 až 4800 za jedno naložení. Muselo se to objednávat 36 hodin dopředu. Řekli jsme si dost. Nebudeme platit takové výpalné,“ řekl šéf RegioJetu serveru Lidovky.cz.

Nově tak podle něj vyzvedne vozíčkáře do vlaku personál žlutého dopravce. Podobně jako při cestování autobusy Student Agency. „Vozíčkáře budeme brát, kdykoliv přijdou. Nově se nemusí rezervovat dopředu, mohou přijít kdykoliv,“ dodává Jančura.

Nicméně žádné velké pohodlí vozíčkáže ve vlacích RegioJet nečeká. Staré vozy rakouských drah, které nejsou nízkopodlažní, mají totiž místo pro pohybově postižené umístěné v chodbě u toalet. Jančura proto doporučuje vozíčkářům využít nízkonákladové vozy konkurenčního Leo Expressu.

„Vozíčkáři mohou využít speciálních míst u toalet, kde jsou bezpečnostní pásy, nebo mohou požádat personál o přenesení na běžná místa k sezení,“ vysvětluje Jančura.

Jančura: S panem Krásou jsme si to 'vyříkali'

Proti původnímu záměru RegioJetu nevozit vozíčkáře ve svých vlacích vůbec, se ostře ohradil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

„Píšu otevřený dopis předsedovi vlády, ministru dopravy a majiteli společnosti Radimu Jančurovi. Záměrně chci situaci vyhrotit, protože je potřeba si uvědomit, že tu máme zákony, které je potřeba dodržovat. Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a rady a náš antidiskriminační zákon,“ řekl dopoledne Krása agentuře ČTK.

„Nejdřív byl naštvaný kvůli tomu, co jsme podle něj udělali. To jsme si vyříkali. Pak začal zjišťovat, kdo Českým drahám plošiny financoval, protože je přesvědčený, že to bylo z veřejných peněz,“ říká k tomu Jančura.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Grafton Recruitment Praha
Večerní směny ve výrobě | 17:00 - 1:30 | SLATINA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč

Mohlo by vás zajímat