Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jančura couvá: vozíčkáře vozit budu. Nechci jen platit 'výpalné' drahám

Ekonomika

  16:52
PRAHA - Majitel RegioJetu RegioJet Radim Jančura změnil rozhodnutí ohledně přepravy vozíčkářů. Žlutý železniční dopravce původně oznámil, že cestující se sníženou pohyblivostí od 1. listopadu vozit nebude. Jančura nyní tvrdí, že pouze přestane využívat podle něj předražených služeb Českých drah, které zajišťovaly speciální zvedací plošiny.

Radim Jančura na tiskové konferenci ke zveřejnění informací o rozdělení dotací na rychlíkové linky v ČR. foto: ČTK

Jančura si ztěžuje na "nekřesťanské poplatky" za využití zvedacích plošin, jejímž vlastníkem jsou České dráhy. „Za každého cestujícího jsme platili 3600 až 4800 za jedno naložení. Muselo se to objednávat 36 hodin dopředu. Řekli jsme si dost. Nebudeme platit takové výpalné,“ řekl šéf RegioJetu serveru Lidovky.cz.

Nově tak podle něj vyzvedne vozíčkáře do vlaku personál žlutého dopravce. Podobně jako při cestování autobusy Student Agency. „Vozíčkáře budeme brát, kdykoliv přijdou. Nově se nemusí rezervovat dopředu, mohou přijít kdykoliv,“ dodává Jančura.

Nicméně žádné velké pohodlí vozíčkáže ve vlacích RegioJet nečeká. Staré vozy rakouských drah, které nejsou nízkopodlažní, mají totiž místo pro pohybově postižené umístěné v chodbě u toalet. Jančura proto doporučuje vozíčkářům využít nízkonákladové vozy konkurenčního Leo Expressu.

„Vozíčkáři mohou využít speciálních míst u toalet, kde jsou bezpečnostní pásy, nebo mohou požádat personál o přenesení na běžná místa k sezení,“ vysvětluje Jančura.

Jančura: S panem Krásou jsme si to 'vyříkali'

Proti původnímu záměru RegioJetu nevozit vozíčkáře ve svých vlacích vůbec, se ostře ohradil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR Václav Krása.

„Píšu otevřený dopis předsedovi vlády, ministru dopravy a majiteli společnosti Radimu Jančurovi. Záměrně chci situaci vyhrotit, protože je potřeba si uvědomit, že tu máme zákony, které je potřeba dodržovat. Jedná se o nařízení Evropského parlamentu a rady a náš antidiskriminační zákon,“ řekl dopoledne Krása agentuře ČTK.

„Nejdřív byl naštvaný kvůli tomu, co jsme podle něj udělali. To jsme si vyříkali. Pak začal zjišťovat, kdo Českým drahám plošiny financoval, protože je přesvědčený, že to bylo z veřejných peněz,“ říká k tomu Jančura.

Autor: