Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jednotná nabíječka pro mobily se stává realitou. Na trhu bude brzy

Ekonomika

  13:18
BRUSEL - Evropská unie definitivně schválila požadavky na univerzální nabíječku pro mobilní telefony. Novináře o tom dnes informovala Evropská komise s odvoláním na rozhodnutí standardizačních úřadů CEN-CENELEC a ETSI. Výrobci mobilních telefonů nabíječky na trh začnou dodávat již v prvních měsících příštího roku.

Nabíječky mobilních telefonů dosud nejsou navzájem kompatibilní. EU to chce změnit. foto: Reprofoto

"Jsem velmi šťastný, že evropské úřady pro standardizaci splnily rychle naše požadavky a vyvinuly technické standardy pro jednotnou nabíječku pro mobilní telefony. Nyní je čas na výrobcích, aby splnili své závazky a začali prodávat mobilní telefony s novými nabíječkami," řekl novinářům eurokomisař pro průmysl a podnikání Antonio Tajani.

Pro uživatele to bude podle šéfredaktora odborného serveru Mobil.cz Jana Matury znamenat, ze si snadno nabijí mobil v práci nebo na návštěvě, protože alespoň jednu nabíječku najdou všude. "Doma jim bude také stačit jedna pro celou rodinu. Pokud se o ni nezačnou prát," dodal.

Většina mobilů vyšší třídy již podle Matury používá stejný konektor a lze je nabíjet jakoukoliv nabíječkou. Univerzální konektor podle něj navíc umožní nabíjení telefonů přes počítač. Tuto funkci již většina telefonů podporuje, včetně nových telefonů Nokia.

Nové nabíječky mají shodný konektor ve formátu Micro-USB, který již v současnosti někteří výrobci mobilních telefonů používají. Podle odhadů právě tato nabíječka bude během dvou let na trhu jasně dominovat. Již v roce 2009 totiž hlavní výrobci mobilních telefonů jako Nokia, Apple, Samsung či LG podepsali dohodu, že své nabíječky sjednotí.

Autoři: ,