Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jihomoravští radní dál válčí proti RegioJet, Jančura podle nich lže

Ekonomika

  14:16
BRNO - Jihomoravští radní dnes schválili odpověď Evropské komisi (EK), která se týká stížnosti na smlouvu s Českými drahami (ČD) na provoz regionálních vlaků. Vyjádření je odpovědí na žádost Bruselu, aby se kraj vyjádřil ke stížnosti firmy Student Agency na prodloužení smluvy s ČD na provoz regionálních vlaků do roku 2019.

¨Majitel společnosti RegioJet Radim Jančura. foto: Lidové noviny

Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) kraj dodal Evropké komisi takové argumenty, aby unijní orgán shledal stížnost jako nedůvodnou.

EK Česko tento rok kritizovala kvůli údajně chybné liberalizaci železniční dopravy. V červnu oznámila, že zažaluje Česko u evropské justice.

Všechny kraje uzavřely s ČD smlouvy bez výběrového řízení
Jihomoravský kraj prodloužil smlouvu s ČD na provoz regionálních vlaků o dalších pět let loni v prosinci. Alternativní nabídku pro celé území kraje tehdy jiný zájemce nepředložil. Vůbec všechny kraje uzavřely dlouhodobé smlouvy s Českými drahami bez výběrového řízení.

Firma Student Agency zaslala v květnu stížnost k EK. Způsob, jakým kraje postupovaly, byl podle firmy netransparentní a diskriminační. O provoz regionálních vlaků usilovala dceřiná firma Student Agency RegioJet.

Odpověď rady je prý obsáhlá, má 28 stran

"Rada kraje dnes schválila poměrně obsáhlou, osmadvacetistránkovou odpověď.

Dodáváme takové relevantní, právní a skutkové argumenty, aby Evropská komise shledala podnět společnosti RegioJet jako nedůvodný. Ve všem, co tvrdil pan Jančura, bohužel, lhal," uvedl dnes Hašek. Radim Jančura je majitelem Student Agency.

Regiojet Student agency vyrazil na koleje.

Komise se na kraj se žádostí o reakci obrátila prostřednictvím antimonopolního úřadu letos na podzim. Kraj v říjnu požádal Brusel o třicetidenní prodloužení lhůty, do níž má odpovědět, protože jde o právně složitou záležitost.

"Případ je na samotném počátku. V současné době mají kraje poskytnout základní vyjádření jako reakci na stížnost podanou firmou Student Agency. O případu budeme v Bruselu jednat patrně v listopadu," řekl agentuře v říjnu místopředseda antimonopolního úřadu Hynek Brom.

S liberalizací dopravy nebojujeme sami
"Filozofií společnosti RegioJet jsou kvalitní služby, které zákazník dostává díky férové soutěži. A k tomuto bohužel nedošlo. Naopak způsob udělení zakázky na provozování veřejné železniční dopravy nyní vystavil celou Českou republiku obrovskému riziku, kdy pokud Evropská komise nařídí vrácení dotací zpět do krajských či státního rozpočtu, může to znamenat až kolaps systému veřejné dopravy," reagoval dnes mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.

Česko není v 27členné unii osamoceno, co se problémů s liberalizací dopravy týče. Právní kroky kvůli špatnému převedení těchto pravidel, které měly země do svého práva začlenit již před řadou let, komise vedla začátkem léta proti celkem 13 státům bloku.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat