Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

K Marsu doveze lidstvo parní stroj. Firma představila malé vesmírné plavidlo

Prospector X od Deep Space Industries. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prospector X od Deep Space Industries. | foto: Deep Space Industries.

MOUNTAIN VIEW (USA) Vynález parního stroje odstartoval v 18. století průmyslovou revoluci a 19.století je díky tomu nazýváno „stoletím páry“. Teď by mohl jeho nástupce posunout lidstvo mnohem dál, směrem ke vzdáleným hvězdám.

Společnost Deep Space Industries představila projekt malého vesmírného plavidla Prospector-X, které bude poháněno právě párou. Na jeho vývoji bude firma spolupracovat s Lucemburskem, otestuje nový způsob pohonu, který by chtěla DSI využít pro svá další vesmírná plavidla.

„Dlouho jsme přemýšleli, jak vytvořit jednoduchý, levný, kompaktní, spolehlivý a snadno použitelný pohonný systém pro dlouhodobé využití ve vesmíru. Až jeden z inženýrů přišel s tím, že vytvoříme parní stroj,“ popsal Rick Tumlinson nápad pohánět malá plavidla vodní párou. Projekt představil zástupcům českého vesmírného průmyslu spoluzakladatel DSI během své návštěvy Prahy.

Pokud bude pohonný systém fungovat podle představ tvůrců, dává velkou naději k relativně snadné mechanizované expanzi do vesmíru. Voda je totiž nejběžnější látkou ve sluneční soustavě a budoucí plavidla DSI by měla být schopna ji sama doplňovat.

K tomu se firma nejspíš dostane až v dalších fázích projektu. Prospector-X teď otestuje systém pohonu, následovat budou projekty, které se soustředí na možnosti přistávat a odlétat z asteroidů a následně i právě na schopnost těžby surovin. Právě při samotné těžbě by se mohlo vesmírné plavidlo samo „dotankovat“.

Tumlinson přitom zdůrazňuje, že při získávání surovin z vesmírných těles nejde o to, aby byly následně dopravovány na zemi.

Vesmírný parní stroj.

„Suroviny budou určeny pro využití přímo ve vesmíru. V současnosti si vše na vesmírné výpravy bereme ze Země s sebou, ale to není do budoucna řešení,“ vysvětluje Tumlinson. Těžba z asteroidů by tak měla být jakýmsi základním kamenem, který umožní stavbu budoucích vesmírných stanic, které se následně stanou základnami pro výpravy k více či méně vzdáleným planetám. A právě nové technologie pro osidlování vesmíru a planet lidmi by měly být dalším předmětem vývoje v DSI.

„Zatímco Jeff Bezos nebo Elon Musk řeší, jak se dostaneme na Mars, mým hlavním zájmem je řešit, jak tam přežijeme a co tam budeme dělat,“ nastínil Tumlinson základní rozdíl mezi zaměřením jím zakládaných projektů a projekty známých „vesmírných podnikatelů“.

Šéf Deep Space Industries Rick Tumlinson.

Šéf DSI Rick Tumlinson.

Právě Tumlinson sám má ovšem velký podíl na tom, že se tito pánové vesmírnému byznysu věnují. Je totiž považován za jednu z největších osobností, které stály u formulování pravidel pro komercializaci kosmického průmyslu, takzvaného NewSpace Industry.

Snílek Tumlinson také věří, že na Mars se lidská posádka vypraví již v relativně blízké budoucnosti, a sám je velkým zastáncem toho, aby se lidé osidlování vesmíru věnovali. Podle něj je to jediná cesta, která zaručí v dlouhodobém horizontu (například tisíců let) přežití lidské rasy.

„Do vesmíru bychom měli expandovat i proto, že tady na Zemi máme spoustu problémů a vesmír nám umožní z tohoto kolotoče vystoupit. Nově věci musíme zkoušet jinde než na Zemi, kterou jsme osídlili a ovládli a na které již nelze zkoušet novinky bez toho, aniž bychom ji poškozovali,“ dodává Tumlinson ekologický rozměr.

Česká šance

Ve vesmíru vidí i obchodní příležitosti. „Vesmír může být nejvýznamnějším prostorem pro novodobý byznys a současně pro vytváření nových hodnot. A české firmy a vědci určitě mají šanci být u toho. Mohou navázat na to, co je již vymyšleno a vyzkoumáno, a využít technologie, které tady již jsou. Bavíme se o možnostech vývoje technologií, o výrobě, ale i softwaru. My se snažíme nejen vesmír poznat, ale sklízet z něho to, co nám přinese užitek pro lidstvo, a to nejen zde na Zemi,“ říká Tumlinson.

Česko by se podle něj mělo na možnosti rozvoje vesmírných aktivit zaměřit a inspirovat se může právě u Lucemburska, které bude aktuální projekt DSI spolufinancovat a podílet se i na samotném vývoji. Lucembursko již letos v únoru oznámilo, že jako první evropská země připraví legislativní rámec, který bude řešit právní otázky těžby surovin ve vesmíru.

VESMÍRNÝ SNÍLEK RICK TUMLINSON

  • Je spoluzakladatelem nadace Space Frontier, vedl tým, který převzal vesmírnou stanici Mir a rok zde provozoval první komerční vesmírný prostor pro celosvětové využití, angažoval prvního „vesmírného turistu“ Dennise Titaa opakovaně hovoří před americkým Kongresem jako expert na vesmírnou politiku.
  • Byl u založení Mezinárodní vesmírné univerzity (International Space University), pomohl „nastartovat“ nový lunární projekt, pomohl založit či založil další projekty k překonání hranic.
  • Byl zakládajícím členemsprávní rady nadace pro technologický rozvoj lidstva XPrize, založil Texaskou vesmírnou alianci (Texas Space Alliance) a zahájil komerční výrobu skafandrů s firmou Orbital Outfitters.
  • V Silicon Valley založil a vede společnost Deep Space Industries na výrobu zařízení pro průzkum vesmírných zdrojů a na budoucí těžbu nerostů na asteroidech. Jeho New Worlds Institute zorganizoval ve Washingtonu, D. C., první důležitý summit na téma americké vesmírné politiky.

„Tato pravidla jsou důležitým prvkem pro rozvoj vesmírného průmyslu a země, které je včas zavedou, dají svým firmám výhodu,“ nepřímo pobídl představitele české scény k tomu, aby se nad zavedením legislativy vycházející z mezinárodního práva a tzv. Outer Space Treaty zamysleli. Zákony řešící možnost získávání surovin ve vesmíru přirovnává Tumlinson k pravidlům rybolovu: „To moře mi nepatří, ani ryby v něm. Ale jakmile se chytí do mé rybářské sítě a vytáhnu je na palubu své lodi, jsou to moje ryby,“ nastiňuje princip.

Podle Tumlinsona se mohou i malé firmy z malých zemí významně podílet na rozvoji vesmírného byznysu. Hlavní roli totiž nemusí hrát peníze, ale nápady. „Když má někdo nápad, poslouchejte ho. Obzvlášť pokud je to mladý člověk s nezastřeným pohledem na věc,“ říká.

Pikantní přitom je, že české peníze již pohání část Tumlinsonova byznysu. Jedním z investorů do Deep Space Industries je totiž česká investiční společnost Metatron Global, její zástupce (a bratr majitele) Petr Johanes je členem představenstva DSI, Tumlinson je jeho předsedou.

České firmy mají o nové vesmírné příležitosti zájem. Dokázalo to i setkání na půdě Technologického centra Akademie věd ČR, kterého se zúčastnilo přes třicet zástupců firem a institucí z vesmírného oboru. K budoucímu osidlování vesmíru tak mohou české firmy přispět, byť třeba jinými způsoby než DSI a jeho chystaný parní raketový pohon.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!