Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Současná podoba Formule 1 je neudržitelná, varuje Todt

Ekonomika

  7:00
MONZA - Formule 1 podle šéfa Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jeana Todta riskuje, že se v současné podobě stane neudržitelnou. K zachování prý potřebuje udržet v seriálu mistrovství světa všechny týmy a současně snížit náklady.

Formule 1 na Hockenheimu foto: Reuters

"Formule 1 je příliš drahá. Takže prioritami v první řadě je zredukovat náklady, vylepšit show pro diváky, zavést nové technologie a mít určitou vizi do budoucna, protože svět se mění. Pořád je však čas hnout se správným směrem," řekl Todt v Monze u příležitosti Velké ceny Itálie.

ČTĚTE TAKÉ:

Šestašedesátiletý Francouz nechtěl prozradit, o kolik by se seriál měl uskromnit, ale už dříve naznačil, že je třeba snížit náklady o 30 procent, aby chudší týmy nemusely skončit. "Nazval bych to tak, že je třeba omezit potřebné náklady, abychom udrželi všechny na palubě," uvedl.

Přestože FIA požadovala dohodu do června, stáje se nedomluvily na smlouvě o omezení zdrojů. Takže zatímco nejbohatší stáje dnes hospodaří s 200 miliony dolarů (3,8 miliardy korun) na sezonu, například španělská HRT musí vyjít se 40 miliony.

Proti návrhu menších stájí, aby byly stanoveny finanční stropy, jejichž dodržování by hlídala FIA, se postavily některé větší. Šéf stáje Red Bull Christian Horner odmítl, aby formuli řídili "účetní". Navíc pochybuje, že by šlo nalézt spravedlivou výši stropu, když některé stáje financují automobilky s vlastními inženýry, zatímco kupříkladu tu jeho výrobce energetického nápoje.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat