Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kalousek: ČEZ není mlýnek na peníze, výplatou zisku proděláme

Ekonomika

  14:01
PRAHA - Opoziční TOP 09 varuje před návrhem ministra financí Andreje Babiše (ANO) vyplatit celý loňský zisk energetického gigantu ČEZ akcionářům. Bývalý ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek se obává dopadů na stabilitu této akciové společnosti, na její rating a energetickou bezpečnost státu.

Miroslav Kalousek při svém projevu ve Sněmovně. foto: ČTK

"Stát vlastní akciovou společnost ČEZ primárně ne proto, že to je mlýnek na peníze, ale primárně proto, že jejím vlastnictvím garantuje energetickou bezpečnost státu," uvedl Kalousek. Stát, který je 70procentním akcionářem energetické společnosti, by ji podle něho ponechal bez vlastních investičních peněz na udržení a rozvoj konkurenceschopnosti.

Čistý zisk ČEZ loni činil 35,2 miliardy korun. Stát by Babišovým návrhem získal zhruba 25 miliard korun, o deset miliard více než loni. Podle Kalouska by ale výplata celého zisku potěšila hlavně menšinové akcionáře, vydělali by na ní v každém případě. Stát by prý na takovém kroku ve výsledku prodělal.

Sobotka se zatím nerozhodl

Dividendovou politikou v ČEZ se bude na podnět poslance TOP 09 Františka Laudáta zabývat příští týden sněmovní hospodářský výbor. TOP 09 požádala v usnesení předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby dopady navrhovaných změn důkladně prověřil.

Babiš už dříve řekl, že peníze jsou potřeba kvůli rostoucím požadavkům ministrů na státní rozpočet. "Vidím zde prostor a vůbec to neohrozí nějaké zdraví ČEZ, spíše naopak," uvedl.

ČTĚTE TAKÉ:

Sobotka se k Babišovu návrhu postavil opatrně. Politika výplaty dividend společnosti ČEZ musí být podle něho posouzena ve vztahu k investicím energetické firmy, tedy i dostavbě Temelína.

Laudát uvedl, že ČEZ dosud vyplácel na dividendách 50 až 60 procent zisku. Připomněl úvahy, podle nichž by se výplata dividend v souvislosti s plánovanou dostavbou Temelína nebo Dukovan zcela zastavila, aby dluhová zátěž ČEZ a případně státního rozpočtu byla co nejnižší.

Autoři: ,