Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kam investovat? Právě teď je vhodný čas k nákupu zlata

Ekonomika

  7:00
Zlato už dlouho nezaujímá oficiální roli v monetárním systému, jako tomu bylo za doby zlatého standardu. Teď se ale jeho důležitost vrací, což dokazuje nedávný krok Banky pro mezinárodní platby, která tento drahý kov „pasovala“ jako prvotřídní bezrizikové aktivum.

ilustrační foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Doteď bylo měnové investiční zlato klasifikováno jako aktivum na stupni číslo tři. Jenže vývoj za posledních pět let ukázal, že zájem o něj neustále roste a lidé mu zkrátka věří. Za posledních pět let se cena za jednu troyskou unci více než zdvojnásobila z přibližně 800 dolarů na současných 1750 dolarů a do budoucna se očekává další růst.

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Do čeho investovat? V Lidových novinách vyšla ve čtvrtek 18. října speciální příloha Rada nad zlato

Jenže někteří analytici před zlatem jako investicí varují. „Cena zlata dlouhodobě nominálně poroste, nicméně za dvacet let si za zlato koupíme méně než dnes, protože v ceně zlata už je z velké části zahrnuto očekávání budoucí vyšší inflace.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Jinými slovy: cena zlata sice poroste, ale ne o tolik, o kolik poklesne kupní síla papírových peněz,“ míní Jan Traxler ze společnosti Finez a dodává: „Proto je lepší volit jako zajištění proti inflaci jiné investice – například zemědělskou půdu nebo akcie firem, které dělají nepostradatelný byznys.“

Čas na nakupování zlata prý ale stále je a nejedná se o „zlatou bublinu“, tedy v případě, že se cena nějakého aktiva, v tomto případě zlata, významně vzdálí od jeho skutečné hodnoty.

„Jeho cena je velmi nízká v porovnání s množstvím peněz v ekonomice, v porovnání s bublinami na akciích, dluhopisech a nemovitostech, jichž jsme nyní svědky,“ říká Pavel Ryba, obchodní ředitel Golden Gate CZ, a dodává: „Až bude zlato vlastnit cca 6–10% populace, bude se na něm tvořit bublina.

Teď ho má necelé jedno procento světové populace. Skutečného růstu ceny zlata budeme svědky až v budoucnu.“  Podobně výhodnou investicí jako zlato jsou i diamanty a šperky.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat