Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Kamiony napříč Českem brzdily provoz. Dopravci protestovali proti cenám paliv

Autodopravci na protest proti drahým palivům zablokovali na různých místech Česka dopravu. (14. března 2022) foto: Facebook: European Cars

Vysoké ceny pohonných hmot dráždí české dopravce a ti se proto rozhodli protestovat. V pondělí dopoledne se napříč celou Českou republikou na půl hodiny zastavily některé kamiony a blokovaly plynulý provoz. Šlo o zhruba 700 vozů. Dopravci nevylučují, že se akce bude opakovat.
  11:51aktualizováno  12:14

„Do celého protestu se zapojilo asi 600 až 700 kamionů od zhruba tří stovek společností. Cílem bylo ukázat, že současnou ropnou krizi je potřeba řešit. Největší protesty byly v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a po Ústeckém kraji. Blokovali jsme některé hlavní tahy ve městech nebo nájezdy na dálnice. Příště by to ale mohlo být i mnohem ostřejší,“ pohrozil za protestující dopravce jednatel společnosti European Cars Jan Štědronský.

Kvůli vysokým cenám pohonných hmot má sdružení dopravců ČESMAD v tomto týden jednat s vládou. Ta sice již podnikla některé kroky proti přílišnému nárůstu cen nafty či benzinu, podle přepravců však nejsou dostatečné.

„ČESMAD má na vládu hned několik požadavků. Mezi ty krátkodobější se řadí odložení některých plateb či odpuštění nejrůznějších penále. Dlouhodobě ČESMAD usiluje o snížení spotřební daně na minimum, které je stanovené Evropskou unií. Sdružení dopravců zároveň usiluje o další snížení silniční daně či ideálně její úplné zrušení,“ řekl pro iDNES.cz tiskový mluvčí Sdružení ČESMAD BOHEMIA Martin Felix.

Vláda v minulých dnech rozhodla o zrušení povinné biosložky a silniční daně pro vozidla do 12 tun. Vláda si chce také posvítit na marže prodejců benzínu a nafty. Ministerstvo financí v pondělí vyzve čerpací stanice k dennímu hlášení průměrné denní prodejní ceny. První výsledky bude mít úřad v horizontu jednoho týdne, kdy bude schopen rozhodnout, zda situace umožňuje zásah státu.

„Čerpačky to určitě zatíží, každá povinnost zatěžuje. Za sebe mohu říct, že toto opatření respektujeme jako pochopitelné ve chvíli, kdy spotřebitelé mají obavy, že si čerpačky účtují nepřiměřené marže. Splníme ho,“ reagoval předseda Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček.

„Myslíme si, že by se kontrola cenotvorby měla týkat celého řetězce pohonných hmot. Pokud roste cena několikrát denně, je otázkou, zda se na tom někdo neobohacuje. Původně jsme žádali i o zastropování cen, to ale nakonec bylo odmítnuto. Uvidíme, jestli se k tomuto ještě vrátíme,“ okomentoval situaci Felix.

Dopravci ale zároveň varují, že pokud vláda jejich požadavky neschválí, budou v blokádách pokračovat. „Nechceme si brát lidi jako rukojmí, vláda nám ale nedává jinou možnost,“ dodal Jan Štědronský.

Autor: