Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

ilustrační snímek foto: František VlčekMAFRA

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz (CETA) efektivnější než stravenkový paušál. Ten podle studie nesplnil očekávání a do gastroprovozů nepřinesl žádné nové strávníky. Navíc ho zaměstnanci mnohdy vůbec nevyužívají na obědy. Pro firmy se však stává zajímavým nástrojem daňové optimalizace.
  12:03

Podle Aleše Roda z CETA musí podpora zaměstnaneckého stravování dávat smysl a sloužit svému účelu. Stravenkový paušál se podle studie ovšem momentálně míjí účinkem a od jeho zavedení naopak hostů v restauracích ubylo.

„Stravenkový paušál je nefunkční z hlediska podpory zaměstnaneckého stravování, neboť do systému nepřibývají noví účastníci. Proti proklamovanému milionu nových strávníků činí téměř dva roky fungování nárůst pouhých 55 tisíc strávníků, z nichž navíc pouze čtvrtina využívá paušál k úhradě stravy v pracovní době,“ doplňuje analytik Aleš Rod.

Podle porovnání všech podpor zaměstnaneckého stravování jsou nejefektivnější obědy v kantýnách. Zvýhodněné obědy přinesly v roce 2021/22 až 31,6 miliard korun, následují obědy placené stravenkami s tržbou 19,5 miliardy korun a jako nejméně výhodné pro gastroprovozovny jsou obědy placené stravenkovým paušálem s tržbami 2,4 miliardami korun.

Podporu zaměstnaneckého stravování velmi intenzivně sledují i podnikatelé v gastronomii, neboť ztráta účelovosti v podpoře zaměstnaneckého stravování se jich přímo a nepříznivě dotýká.

„Letos bude stravenkový paušál stát restaurace a kantýny na tržbách přes deset miliard korun, tak postrádá svůj účel. Pro představu to znamená, že kvůli paušálu přicházejí restaurace o každý pátý oběd. Zaměstnanci na něj nepřijdou a hledají levnější alternativy,“ říká Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků.

Podle Michaela Fanty, analytika z Centra ekonomických a tržních analýz, CETA navrhuje úpravu režimu stravenek a zrušení papírových stravenek a jejich nahrazení digitální formou. „Řešením by mohlo být zavedení denního limitu na platbu stravenkovou kartou,“ navrhuje Fanta. Dodává, že z analýzy podpory stravování v členských státech EU vyplývá, že takovým řešením je nekompromisní tlak na digitalizaci systému.

Pravidelné stravování má navíc zdravotní benefity a dlouhodobě má negativní vliv také na české zdravotnictví. Jak navíc upozorňuje Pavel Suchánek, odborník na výživu z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), pravidelný rytmus přijímání stravy v určitou dobu zlepšuje kvalitu trávení a využívání živin, na rozdíl do nepravidelného, nárazového a impulzivního stravování.