Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katarský emír na nákupech. Zemi pořídí 24 stíhaček z Francie

Blízký východ

  13:11
DAUHÁ/PAŘÍŽ - Katar si pořídí 24 francouzských stíhaček Rafale za 6,3 miliardy eur. To je v přepočtu 173 miliard korun. Pro výrobce letadel, společnost Dassault Aviation, to je přitom už třetí významný obchod od začátku roku. Stíhačky si od ní koupí také Egypt a Indie.

Stíhačky Rafale. foto: Reuters

Francouzský prezident François Hollande hovořil ve středu s emírem Kataru šajchem Tamimem bin Hamad Sáním, který potvrdil své přání, aby si Katar 24 bojových letounů Rafale pořídil. 

Hollande se 4. května vypraví do Kataru, aby asistoval při podpisu kontraktů, oznámil Elysejský palác.

ČTĚTE TAKÉ:

Součástí obchodu je prodej střel MBDA a školení 36 katarských pilotů a stovky katarských mechaniků francouzskou armádou, řekl podle agentury Reuters nejmenovaný úředník francouzského ministerstva obrany. Dohoda podle výrobce Dassault počítá s opcí na dvanáct dalších strojů.

Pro Dassault Aviation, což je francouzský konkurent evropského výrobce letadel Airbus, představuje dohoda vítanou podporu. 

Stíhačky Rafale jsou od roku 2004 součástí vybavení francouzské armády, zahraničního kupce ale dlouho nemohly najít. První zahraniční zakázku na 24 těchto strojů získal Dassault od Egypta. Dohoda byla oznámena letos v únoru. Na začátku dubna pak indický premiér oznámil, že Indie koupí od Francie 36 těchto stíhaček.

Francouzský bojový letoun Rafale vzlétá ze základny Saint-Dizier na východě...
Francouzský vojenský letoun Rafale

Díky prodeji stíhacích letounů Rafale se zvýšil objem francouzského zbrojního exportu od začátku letošního roku na zhruba 15 miliard eur.

Sunnitské státy v Perském zálivu začaly poslední dobou intenzivněji uvažovat o modernizaci své vojenské výzbroje. Vede je k tomu napětí na Blízkém východě, kde zuří konflikty v Jemenu, Sýrii a boje v Libyi, ale i obavy z rostoucího vlivu šíitského Íránu v oblasti.

Autoři: ,