Neděle 16. května 2021svátek má Přemysl 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Odpovědnost za privatizaci OKD nese premiér, ukazuje Marvanová na Sobotku

Důl Karviná společnosti OKD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důl Karviná společnosti OKD. | foto: OKDČTK

PRAHA „V této jedenáct let staré záležitosti mám zcela čisté svědomí,“ odpověděl včera Lidovým novinám premiér Bohuslav Sobotka na otázku, zda cítí odpovědnost za údajně nevýhodnou privatizaci těžařské společnosti Ostravsko-karvinské doly (OKD), v níž stát dle obžaloby přišel o 5,7 miliardy korun.

Advokátka Hana Marvanová je jiného mínění. S případem je detailně seznámena proto, že v obžalobu případ vyústil právě na základě trestního oznámení, které v roce 2011 sama připravila.

„Po seznámení se s argumenty, které jsou uvedeny v obžalobě, tedy že byl o všem informován a předkládal materiály na vládu, podle mě odpovědnost nese tehdejší ministr financí a současný premiér Bohuslav Sobotka,“ míní Marvanová. „To samé platí i pro ministra průmyslu a obchodu (Milana Urbana z ČSSD – pozn. red.). Na toho se často zapomíná, ale i on to na jednání vlády předkládal.“

Pro svůj právní názor má Marvanová několik argumentů (které rozvádí v rozhovoru na straně 4 LN, pozn. red.):

1. Ministři financí a průmyslu a obchodu nedbali upozornění znalců, kteří si stěžovali, že nemají dostatek informací k řádnému ocenění majetku OKD.

2. Nereflektovali ani vyšší nabídku, kterou v určitých fázích jednání předložila společnost Penta.

3. Měli navíc k dispozici nesouhlasná stanoviska advokátní kanceláře Allen & Overy, kterou si stát kvůli privatizaci OKD najal.

4. Pochybnosti budí i rozhodnutí antimonopolního úřadu, jenž měsíc poté, co vláda na první, nerealizovaný pokus schválila prodej podílu za 2,2 miliardy, dospěl k závěru, že stát má požadovat o 1,3 miliardy více.

Advokátka Hana Marvanová také naznačuje, že škoda vyčíslená Vrchním státním zastupitelstvím v Praze na 5,7 miliardy korun může být ve skutečnosti ještě vyšší.

V úterních LN dále najdete:

  • Zámečník bude radit Mládkovi. Zkušený ekonom pomůže ministrovi průmyslu vymyslet, jak by se dalo firmám usnadnit podnikání

PRAHA Před prázdninami musel ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) několikrát na kobereček ke svému stranickému i vládnímu šéfovi Bohuslavu Sobotkovi. Premiér po ministrovi chtěl, aby se „z líného kapra stala dravá štika“ a aby se víc věnoval moderním tématům, zvláště propojování výzkumu s byznysem. Mládek si vzal Sobotkova slova k srdci, a aby požadavkům vyhověl, povolal do svého týmu známého ekonoma Miroslava Zámečníka.

Placený a respektovaný

„Bude mi dělat poradce. Vybral jsem si ho, protože je to jeden z nejschopnějších ekonomů,“ potvrdil ministr pro LN. Zámečník se pustí do práce tento týden. V první fázi si sestaví tým ze zaměstnanců ministerstva.

  • Ruské patoky kazí pověst českého piva

PRAHA Nejhorší výsledky degustací za celých pět let existence magazínu Pivo, Bier & Ale. Tak dopadl test šesti moků ruské výroby vydávaných v Rusku za „originální české pivo“.

Značky jako Zlatá Praha nebo Češskoe originalnoe, které se na etiketách honosí obrázkem Hradčan či dvouocasého lva, představují cenové i kvalitativní dno ruského trhu. V popisu celkového dojmu degustátoři používají výrazy jako pusté, nevyrovnané, prázdné, zoxidované trpké pivo.

Mezi testovanými pivy přitom byly i dvě značky ruského pivovaru Baltika, který patří dánskému koncernu Carlsberg. „To nám vadí dvojnásob, protože Carlsberg velmi dobře skutečné české pivo a ležák zná, neboť má u nás podíl v Žateckém pivovaru,“ říká vydavatel magazínu Pivo, Bier & Ale a jeden ze členů degustační komise Pavel Borowiec.

  • PŘÍLOHA AKADEMIE S ROZHOVOREM: Pohlavky do škol (ne)patří

Děti jsou podle učitelů čím dál drzejší a domluvy na ně neplatí. Za bití žáků ale hrozí vyhazov.

  • Čeština neupadá. Upadáme my

Spisovný jazyk je odrazem kultury, říká v rozhovoru Radoslava Kvapilová Brabcová, bývalá vedoucí katedry českého jazyka Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...