Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

České firmy vozí do Kazachstánu telefony i léky. Jaký bude dopad na exportéry?

V Kazachstánu vypukly mohutné nepokoje proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). (5. ledna 2022) foto: Vladimir TretyakovAP

Do Kazachstánu putují zásilky od českých firem s telefony, stroji na zpracování dat, léky nebo i elektrické transformátory. Pokud nepokoje v zemi ustanou, tak podle agentury CzechTrade dopad na exportéry nebude.
  19:14

Do Kazachstánu z ČR za prvních deset měsíců loňského roku putovalo zboží za 3,9 miliardy korun, opačným směrem za 12,8 miliardy Kč. Kazachstán zažívá od neděle nejsilnější protivládní protesty za posledních nejméně deset let.

V Kazachstánu má nyní přímé zastoupení odhadem pět českých společností, uvedl vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v této největší a nejbohatší ze středoasijských zemí Petr Jurčík. 

„Dalších cca 40 českých exportérů realizuje obchodní aktivity prostřednictvím místního partnera,“ dodal.

Do Kazachstánu vyvážejí české firmy také mikrofony, reproduktory a sluchátka, léky nebo elektrické transformátory. 

„V případě, že se situace v zemi brzy zklidní a vrátí se zpět do běžných kolejí, je velký předpoklad, že to na české vývozce nebude mít prakticky žádný dopad. Pokud bude situace dále eskalovat, nelze v tuto chvíli odhadnout jakýkoliv vývoj. Nicméně pozice českých společností je silná a vztahy více než dobré,“ dodala státní agentura.

Nepokoje v Kazachstánu původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu si vyžádaly nejméně tisíc zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na čtvrtek zemřely ve městě Almaty pravděpodobně i desítky demonstrantů. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev požádal o pomoc se zvládnutím nepokojů Rusko a další země sdružené v postsovětské Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Evropská unie v reakci na vyslání ruských výsadkářů do Kazachstánu vyzvala Moskvu, aby ctila svrchovanost a nezávislost země. Vstup armády Ruska a dalších postsovětských států do Kazachstánu připomíná vývoj v Československu v roce 1968, uvedl ve čtvrtek na twitteru předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Postup Ruské federace zkritizoval také šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09).

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat