Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

České firmy vozí do Kazachstánu telefony i léky. Jaký bude dopad na exportéry?

V Kazachstánu vypukly mohutné nepokoje proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG). (5. ledna 2022) foto: Vladimir TretyakovAP

Do Kazachstánu putují zásilky od českých firem s telefony, stroji na zpracování dat, léky nebo i elektrické transformátory. Pokud nepokoje v zemi ustanou, tak podle agentury CzechTrade dopad na exportéry nebude.
  19:14

Do Kazachstánu z ČR za prvních deset měsíců loňského roku putovalo zboží za 3,9 miliardy korun, opačným směrem za 12,8 miliardy Kč. Kazachstán zažívá od neděle nejsilnější protivládní protesty za posledních nejméně deset let.

V Kazachstánu má nyní přímé zastoupení odhadem pět českých společností, uvedl vedoucí zahraniční kanceláře CzechTrade v této největší a nejbohatší ze středoasijských zemí Petr Jurčík. 

„Dalších cca 40 českých exportérů realizuje obchodní aktivity prostřednictvím místního partnera,“ dodal.

Do Kazachstánu vyvážejí české firmy také mikrofony, reproduktory a sluchátka, léky nebo elektrické transformátory. 

„V případě, že se situace v zemi brzy zklidní a vrátí se zpět do běžných kolejí, je velký předpoklad, že to na české vývozce nebude mít prakticky žádný dopad. Pokud bude situace dále eskalovat, nelze v tuto chvíli odhadnout jakýkoliv vývoj. Nicméně pozice českých společností je silná a vztahy více než dobré,“ dodala státní agentura.

Nepokoje v Kazachstánu původně vyvolané zvýšením cen zkapalněného plynu si vyžádaly nejméně tisíc zraněných a 13 mrtvých policistů. V noci na čtvrtek zemřely ve městě Almaty pravděpodobně i desítky demonstrantů. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev požádal o pomoc se zvládnutím nepokojů Rusko a další země sdružené v postsovětské Organizaci Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB).

Evropská unie v reakci na vyslání ruských výsadkářů do Kazachstánu vyzvala Moskvu, aby ctila svrchovanost a nezávislost země. Vstup armády Ruska a dalších postsovětských států do Kazachstánu připomíná vývoj v Československu v roce 1968, uvedl ve čtvrtek na twitteru předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Postup Ruské federace zkritizoval také šéf sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09).

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!