Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Každý druhý taxikář má v autě turbo, přiznává šéf AAA Kvasnička

Ekonomika

  14:16
PRAHA - Video s taxikářem používajícím k okrádání zákazníků tzv. turbo taxametr vzbudilo na internetu pozornost. Jednatel firmy AAA Radiotaxi Jiří Kvasnička však tvrdí, že se jedná o běžnou praxi. "Všichni vědí, že turbo taxametr má v autě více jak polovina taxikářů," uvedl pro server Lidovky.cz

Taxi, jehož řidič podle švédského turisty používal tzv. turbo taxametr foto: Emilian Sava

Taxametr chvílemi běžel rychleji, tvrdí turista

Spuštěním turba, ukrytého pod řadící pákou, okradl řidič taxi švédského turistu během pár minut o desítky korun. "Všichni mi doporučovali AAA, tak jsem s nimi začal jezdit. Všiml jsem si ale, že cesta na hotel s ostatními společnostmi byla téměř vždy levnější," uvádí turista ve videu. "Začal jsem řidiče pozorněji sledovat a všiml jsem si, že taxametr za jízdy chvílemi běží rychleji. Když jsem se jednoho z nich zeptal, zda je to normální, vyhodil mě z auta a nechtěl ani moje peníze," dodává turista, který si poté začal řidiče natáčet a záznam umístil na server Youtube. O okradeném turistovi informoval server Lidovky.cz v sobotu.

Taxikář, který ve videu používá turbo taxametr.

Kvasnička potvrdil, že taxikář, který na videu okradl švédského turistu, skutečně jezdí pro AAA Radiotaxi. Zároveň dodal, že možnost postihu nepoctivého řidiče je malá. Firma se podle Kvasničky cítí poškozena, ale možnosti potrestat nepoctivého taxikáře jsou podle něj mizivé. "Nemůžu mu odebrat licenci a i když řidiče vyhodím, je tady deset až dvanáct dalších dispečinků, pro které půjde jezdit. Vyhodit řidiče je sice hezké, ale vzhledem k zákazníkovi je to nesystémová záležitost," míní Kvasnička

Fakt, že byl natočen zrovna řidič AAA Radiotaxi, je podle Kvasničky spíše náhoda. "Pro mě je problém, že je to spojováno s AAA na autě a logem připojeném ve videu. Na tom už pracují naši právníci," uvedl Kvasnička. Rozsah podvodů s turbem je však podle něj nezanedbatelný. "Všichni vědí, že turbo má v autě více jak polovina taxikářů, když ne v celé ČR, tak minimálně v Praze. Teď někdo natočil AAA a já to beru," přiznává šéf AAA Radiotaxi.

Z rozhovoru okradeného muže se serverem iDnes.cz vyplynulo, že záznam předal policistům, kteří přislíbili, že případ prošetří. Firmu AAA Radiotaxi prý do dnešního dne nikdo ze strany policie nekontaktoval. Kvasnička soudí, že video bylo nahráno účelově. Překvapila jej profesionalita, se kterou byl záznam natočen. "Já si myslím, že to není náhodné video. Je tam natočen taxametr i řadicí páka přesně v jednom záběru, karta řidiče, jeho obličej, následně i celé auto, poznávací značka, volací znak. Tohle nenatočí žádný amatér," míní šéf AAA Radiotaxi. Odmítá však spekulace, kdo a proč by podobný záznam točil.

Autoři: ,
Témata: Doprava, Česko, Praha, YouTube