Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kdo z kola ven? Pod zástupci ODS ve státních firmách se houpe židle

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Poslední dny vlády bez důvěry se sice krátí, ministr financí v demisi Jan Fischer však na poslední chvíli spouští další vlnu „výseku“ v dozorčích radách státních podniků. Pokud se bude řídit stejným klíčem jako v loňském roce, o svá křesla by se měli začít bát především zástupci bývalé koalice převážně z řad ODS a TOP 09.

Ministr financí v demisi Jan Fischer 8. ledna na schůzi vlády v Židlochovicích. foto: ČTK

Zeštíhlení dozorčích rad státních firem souvisí zejména se změnami v zákonu o obchodních korporacích. „Budeme snižovat počty členů dozorčích rad a i některých představenstev. Není nutné je mít tak rozsáhlé, to právě někdy vyvolává i politické choutky obsazovat je lidmi, kteří tu potřebnou kvalifikaci nemají,“ vysvětloval počátkem listopadu Fischer.

Jen o pár dnů později už se s funkcemi v dozorčí radě Českého aeroholdingu loučili exministři za ODS Ivan Fuksa a Alexandr Vondra. (čtěte VÍCE) Fischerovo tažení proti politickým „trafikám“ tím ale neskončilo. Do února hodlá odstranit 19 zástupců státu v podnicích Čepro, Mero, Explosia nebo v karlovarském hotelu Thermal. Česká exportní banka, pojišťovna Egap a státní energetický obr ČEZ mají přijít na řadu na jaře.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Hospodářských novin přijde jistě o místo v dozorčí radě Čepra například ředitel gastronomické školy Josef Neumann, jehož do státního podniku dosadila bývalá vicepremiérka Karolína Peake z ministrany LIDEM.

Dalším adeptem na odchod z naftařské společnosti je někdejší senátor za ODS Milan Balabán, toho by však podle deníku mohlo zachránit jeho technické vzdělání a zkušenosti v oboru. Celkem mají opustit dozorčí radu Čepra čtyři lidi.

ČTĚTE TAKÉ:

Silné zastoupení mají občanští demokraté zejména v naftařské společnosti Mero. Vážné obavy o své křeslo v dozorčí radě mohou mít například člen karlovarské regionální rady ODS Radek Zamrzla nebo exprimátor Plzně a bývalý místopředseda Senátu Jiří Šneberger. Dalším členem ODS v dozorčí radě Mera je Jiří Aulický, bývalý místostarosta Hořovic na Berounsku.

O jednu z funkcí by mohl přijít také lékař a manažer Miloslav Kubíček, který sedí jak v dozorčí radě Mera, tak karlovarského hotelu Thermal – se zeštíhlením orgánů se počítá v obou těchto podnicích.

Zemětřesení v exportní pojišťovně?

Server Lidovky.cz vytipoval také představitele ODS, kteří by mohli opustit nejvyšší místa v další vlně redukčních řezů na jaře. Mezi nimi je například někdejší poslanec a starosta Prahy 7 Tomáš Dub, jenž působí v dozorčí radě České exportní banky.

Občanský demokrat stojí také v čele státní pojišťovny EGAP – bývalého poslance Zdeňka Zajíčka přitom odvolal Fischer z funkce náměstka ministra financí už dva dny po nástupu „vlády odborníků“.

Oproti tomu bývalý novinář a ekonomický analytik občanských demokratů David Havlíček si svoji pozici vedoucího oddělení ekonomických analýz Úřadu vlády udržel i pod Rusnokovým vedením. V EGAP je řadovým členem dozorčí rady.

Skončí Kalouskova pravá ruka?

ČEZ – ilustrační foto.

Velmi zajímavá bude personální rošáda ve vrcholných orgánech energetického obra ČEZ. Jediným zástupcem občanských demokratů v dozorčí radě je „Nečasův muž“ Jiří Kadrnka, který v radě sedí více než tři roky.

Pokud se ještě podaří provést změny odcházejícímu ministrovi Fischerovi, může se o své místo obávat také Jiří Volf, jeden z nejbližších spolupracovníků Fischerova předchůdce a rivala Miroslava Kalouska.

TOP 09 zastupuje v energetickém obru Milan Bajgar, lékař a spolumajitel Beskydského rehabilitačního centra v Čeladné, který do dozorčí rady předloni v létě.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!