Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Kellnerův Home Credit nemá v Rusku rovného, píší Vedomosti

Petr Kellner. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner. | foto: PPF

MOSKVA Jako "pronásledovatele státních bank" charakterizoval ruský list Vedomosti finanční ústav Home Credit & Finance Bank (HCFB), patřící skupině PPF českého finančníka Petra Kellnera. K titulku o "úvěrovém sprintu" vedly deník nedávno zveřejněné výsledky ruského Home Creditu.

"Specializace HCFB na krátkodobé úvěry přináší výsledky. V objemu poskytovaných půjček s lhůtou splatnosti do jednoho roku nemá v Rusku rovného a v úvěrech na jeden až tři roky ustupuje jedině (polostátní spořitelně) Sberbank, i když rozměrem portfolia banka nevstoupila do vedoucí trojky ruských věřitelů," napsal list.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomněl, že úvěrové portfolio HCFB od začátku roku vzrostlo o 57 procent, čímž banka v Rusku obsadila čtvrtou příčku. Ale finanční ústavy, které jej předstihují, Sberbank, VTB 24 a Rosbank, rostou mnohem skromněji.

Bouřlivý růst přišel po krizi

"K úvěrům s lhůtou do jednoho roku se počítají i spotřebitelské úvěry (v obchodních sítích), kde už třetí rok zaujímáme vedoucí pozice," řekl místopředseda představenstva Jurij Andresov a připomněl, že v portfoliu Sberbanky větší díl představují úvěry se zajištěním, jejichž výše i délky splatnosti jsou vyšší.

Půjčky v hotovosti

V portfoliu Home Credit je podíl spotřebitelských úvěrů čtvrtinový a více než tři pětiny připadají na úvěry v hotovosti, jejichž objem banka v posledních dvou letech zvyšovala.

U Sberbanky 56 procent "maloobchodního" portfolia představují spotřebitelské úvěry a 40 procent půjčky na bydlení, z nichž část je splatná do tří let, a proto Home Credit v půjčování na dobu od jednoho do tří let následuje za Sberbankou.

Vedomosti připomněly, že "bouřlivý růst" společnosti začal hned po krizi: v roce 2009 byla banka v "maloobchodním portfoliu" na 12. příčce, předloni již šestá. Podle Andresova tempo výrazně předstihuje trh díky široké sítí a dostupnosti.

A po krizi se bankám dařilo díky výraznému zvýšení poptávky po úvěrech: v roce 2010 trh spotřebitelských úvěrů vzrostl skoro o 150 procent, loni obdobnou dynamiku vykázal trh úvěrů v hotovosti a trh úvěrových karet meziročně vzrostl o 68 procent.

Příznivé vyhlídky

Andresov v příštím roce čeká zpomalení trhu spotřebitelského úvěrování, který vzroste asi o 30 procent. HCFB má však opět růst rychleji než trh.

"HCFB si zvolil vítěznou strategii rozvoje ve správném segmentu. Růst banky je dost agresivní, ale momentálně budí spíše uspokojení než znepokojení - zatím se čistý zisk zdvojnásobuje a nedochází k růstu odpisů," uvedl analytik ING Jegor Fjodorov.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!