Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kempinski otevře v srdci KLDR obří pyramidu – nejhrůznější stavbu světa

Ekonomika

  16:15
PCHJONGJANG - Pyramidový 105patrový hotel Rjugjong, který se tyčí nedostavěný nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem přes 20 let, by měl být v polovině příštího roku konečně otevřen. Podle agentury AP to uvedl ředitel mezinárodního hotelového řetězce Kempinski, jenž bude hotel provozovat.

Dominanta Pchjongjangu – pyramidový hotel Rjugjong foto: Reprofoto

Nejstarší evropská síť luxusních hotelů Kempinski, která před pár lety otevřela jeden přepychový hotel v centru Prahy, sdělila, že hotel Rjugjong „bude pravděpodobně částečně“ otevřen příští rok.

Jeho součástí budou obchody, kanceláře, taneční sály, restaurace a 150 hotelových pokojů, sdělil výkonný ředitel firmy Reto Wittwer.

Pohled na severokorejskou metropoli Pchjongjang

Pohled na severokorejskou metropoli Pchjongjang

Severokorejský komunistický režim zahájil stavbu gigantického hotelu v 80. letech. V 90. letech byl ale projekt pro nedostatek prostředků přerušen.

Budování bylo obnoveno v roce 2009 a nyní ho údajně financuje telekomunikační firma Orascom Telecom, která sídlí v Káhiře a která zavedla v roce 2008 do KLDR první mobilní síť.

Megalomanský pomník dynastie Kimů

Ve středu Pchjongjangu začala růst obrovitá pyramida ze skla a betonu, která měla dokazovat vyspělost krutého komunistického režimu, v reakci na letní olympiádu pořádanou v jihokorejském Soulu.

Severokorejské aerolinky jsou on-line:

S výškou 330 metrů a užitnou plochou 360 000 metrů čtverečních se mělo jednat o jednu z největších staveb na světě a o největší hotel vůbec. Mrakodrap připomínající vesmírnou loď měl být otevřen v červnu 1989 u příležitosti Světového festivalu mládeže, neustálé problémy však dostavbu zdržovaly.

V roce 1992 byla výstavba nadobro zastavena, došly peníze. Země, která monstrózní projekt financovala 2 % HDP byla na kolenou a upadla do hladomoru. Nevyužitý hotel Rjugjong se tak stal smutným pomníkem autoritativního režimu dynastie Kimů, která má na svědomí miliony mrtvých Korejců.

Nejošklivější stavba světa

Rjugjong Hotel v Pchjongjangu v Severní Koreji.

Hotel Rjongjong, který časopis Esquire označil za nejhorší stavbu v historii lidstva, měl mít podle plánu 8000 pokojů a několik otáčivých restaurací na vrcholu. Provoz hotelu by ale podle odhadů spotřeboval tolik elektrické energie jako celý Pchjongjang.

Zvláštní kónický tvar také prý neumožňuje montáž výkonných výtahů. Možná i proto se zatím počítá se zprovozněním jen několika desítek spodních pater. Za nejošlivější stavbu světa ji označil i americký zpravodajský kanál CNN.

PODÍVEJTE SE NA DALŠÍ STAVBY HRŮZY

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat