Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Klienty s tučnými konty 'oholí' Kypr téměř o všechno

Ekonomika

  12:31aktualizováno  20:20
NIKÓSIE - Až 80 procent dosahují podle kyperského ministra financí Michalise Sarrise škrty u vkladů nad 100 000 eur (2,6 milionu korun) ve druhé největší komerční bance v zemi Laiki.

Fronty u bankomatů foto: MAFRA Tomáš Krist

Sarris se tak vyjádřil v kyperské televizi RIK a jeho výroky dnes převzal kyperský list Kathimerini.

Kypřany čekají škrty

Ministr rovněž nevyloučil, že kyperská vláda bude nucena v brzké době přikročit ke snižování mezd a důchodů v důsledku očekávaného prudkého poklesu ekonomiky země.

Záviset to podle něj bude na dalším vyjednávání s trojkou, to jest zástupci eurozóny, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu o splátkovém kalendáři evropské pomoci.

Banku Laiki v dnešní podobě čeká zánik s tím, že její zdravá aktiva, část dluhů a povinně pojištěné vklady do 100 000 eur převezme největší komerční finanční dům Bank of Cyprus. I tam nastanou podle Sarrise nezbytné škrty u vysokých vkladů. Jejich výši nebyl ale s to zatím upřesnit.

Ministr, jehož vláda v pondělí získala od eurozóny příslib půjčky deseti miliard eur (260 miliard korun) výměnou za sanaci kyperského bankovnictví, také řekl, že původní dohoda z předminulého víkendu byla lepší.

První verze záchranného plánu totiž předpokládala zdanění všech vkladů, tedy i do 100 000 eur, a to několika procenty. "Nevedlo by to ale k rozpadu banky Laiki," upozornil Sarris.

"Snažili jsme se získat čas"

Podle Sarrise měla banka Laiki potíže zhruba od roku 2006, kdy se prý dostala do rukou lidí, kteří nekontrolovaně poskytovali obrovské množství úvěrů, zejména v Řecku. Poslední dva roky byla banka udržována v chodu už jen uměle. "Snažili jsme se získat čas, dokud by se Kypr nedostal do záchranného mechanismu (Evropské unie)."

ČTĚTE TAKÉ:

Vypořádávání se se ztrátami banky Laiki a s jejich následky podle Sarrisova odhadu potrvá zhruba sedm let.

Kypr se podle Sarrise zřejmě rovněž nevyhne privatizaci podniků se státní účastí. Nejde ale prý v současnosti o bezprostřední záležitost, i když o privatizace se zmiňují podmínky evropské pomoci.

Stop odklánění do zahraničí

Kyperská vláda údajně také chystá zavedení přísných omezení platebního styku. Zahraniční převody nebo platby kyperskou kreditní kartou v zahraničí budou podle zatím úředně nepotvrzených zpráv možné měsíčně jen do částky 5000 eur (zhruba 129 000 korun).

Na zahraniční cesty si budou Kypřané smět vzít v hotovosti nanejvýš 3000 eur (přes 77 tisíc korun). Kyperští studenti v zahraničí budou smět z vlasti dostávat maximálně 10 000 eur (zhruba 260 tisíc korun) na čtvrt roku.

Návrh prý dále počítá s tím, že nebude možné předčasně ukončit termínované vklady. Tržby z exportu budou muset vývozci hlásit do dvou týdnů. Totéž má platit také o penězích utržených při prodeji nemovitostí.

Znovuotevření bank a kontrola výběrů

Kyperská centrální banka ve středu v podvečer potvrdila, že komerční banky se na Kypru po 12 dnech znovu otevřou ve čtvrtek v poledne místního času (11:00 SEČ) a otevřeny zůstanou do 18:00 (17:00 SEČ). Podle agentury Reuters to oznámila mluvčí kyperské centrální banky.

Současně s tím začne platit nový režim kontroly pohybu kapitálu. Na Kypru bude možné bez omezení platit kyperskými kreditními kartami, ale v zahraničí jen do částky 5000 eur (zhruba 129 000 korun) měsíčně. Ze svých bankovních účtů si Kypřané budou smět vybrat maximálně 300 eur (7700 korun) denně.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat