Úterý 5. prosince 2023, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Napoleonův klobouk se prodal v aukci. Překonal odhad i rekord

Ekonomika

  21:47
Dvourohý klobouk, který zřejmě patřil francouzskému panovníkovi a vojevůdci Napoleonu Bonaparte, se v neděli při aukci v Paříži prodal za rekordních 1,93 milionu eur (47,1 milionu korun). Překonal tak původní odhad který činil 600 000 až 800 000 euro (14,6 až 19,5 milionu korun), a zároveň předchozí rekord za jinou Napoleonovu pokrývku hlavy z roku 2014.

„Máme 1,450.000 nalevo, 1,5 milionu, máme v síni 1,5 milionu za Napoleonův klobouk. Tento významný Napoleonův symbol prodán za 1,5 milionu (bez poplatků), na lítost je pozdě, prodáno,“ prohlásil na pařížské dražbě licitátor Jean-Pierra Osenat, když za potlesku v sále odklepl výslednou částku kladívkem.

Tradiční černý klobouk z bobří plsti a se dvěma rohy je Napoleonovou poznávací značkou, upozornil Osenat a dodal, že vojevůdce takových podobných klobouků za svůj život vlastnil okolo 120.

„Klobouk byl součástí obrazu, který si budoval, protože Napoleon byl muž komunikace,“ uvedl Osenat. Klobouk Napoleon nosil vždy s rohy zarovnanými tak, aby kopírovaly osu ramen, zatímco většina lidí v té době jej nosila s rohy mířícími vpřed a vzad, připomněl.

Pokrývky hlavy, o kterých se předpokládá, že je vlastnil Napoleon, se na aukcích objevují pravidelně, podotýká Reuters. Aukční síň Drouot v roce 2014 prodala jiný klobouk za 1,88 milionu eur (46 milionů korun). Londýnský dům Bonhams pak před dvěma lety nabídl klobouk s průkaznou vojevůdcovou DNA.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!