Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Knihu lze prolistovat i na webu

Ekonomika

  9:01
PRAHA - Zanedlouho bude možné na interentu prohlížet knihy nejen v angličtině, ale i v češtině. V rozhovoru pro Lidové noviny to řekl Jens Redmer, ředitel služby Google Book Search v Evropě.

Knihy na internetu, které jsou chráněny copyrightem, bezplatně ke čtení nebudou, říká Jens Redmer, ředitel služby Google Book Search. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

LN Jaké jsou cíle služby Google Book Search?
Digitalizujeme knihy, protože chceme, aby se staly součástí největšího internetového vyhledávače na světě. V knihách je uloženo nejvíce informací vůbec. Navíc procházejí rukama redaktorů a lektorů, což je jistou zárukou jejich vyšší důvěryhodnosti. Možnost vyhledávat v knihách na internetu tak výrazně zvyšuje kvalitu našeho hlavního produktu, jímž je vyhledávač. Uživatelé tak nenajdou podle zadaných klíčových slov pouze výsledky, které jsou na internetu, ale i v knihách. Spojujeme tak svět milionů knih a svět milionů návštěvníků internetu.

Kolik nakladatelství je vašimi partnery?
Nyní máme tisíce vydavatelů, kteří se k programu připojili. Ti vidí výsledky, tedy to, že jejich knihy jsou viditelnější, a tím se dostávají k novým čtenářům. V digitální podobě je už více než milion knih a jejich počet rapidně roste. Teď se snažíme prosadit v dalších zemích, abychom mohli zařadit knihy i v jiných jazycích, než je angličtina.

Internet má tendenci vzbuzovat pocit, že je „vše zadarmo“, ostatně na vlastní kůži si to zažívá hudební a filmový průmysl. Někteří nakladatelé s vámi spolupracují, jiní vás zažalovali pro porušování autorských práv. Jak přesvědčíte je?
Myslím, že je to nepochopení naší služby z jejich strany. Není to tak, že bychom umožňovali lidem číst knihy zadarmo na internetu. Službu jsme vyvíjeli právě proto, abychom vydavatele podpořili. Pomocí Google Book Search dosahují nakladatelé dobrých výsledků, protože jejich knihy jsou více vidět. Jsou součástí odpovědí na vyhledávací dotaz. Mnoho nakladatelů s námi spolupracuje už dva a půl roku, co projekt běží. Kdyby je to poškozovalo, bezpochyby by odešli.

Takže Book Search je spíše marketingová platforma pro nakladatele?
V podstatě to tak je. Jde o nástroj, který je zdarma a umožňuje nakladatelům propagovat své knihy. Všichni vydavatelé, kteří s námi podepsali smlouvu, mohou přidávat a odebírat knihy, kdy chtějí. Zdarma nabízíme ke stažení jenom obsah, k němuž už vypršela ochrana autorských práv. U knih chráněných copyrightem nedáváme zdarma celý obsah nebo jednotlivé kapitoly, ale jenom to, co držitelé práv chtějí. Třeba jenom větu, v níž se vyskytuje hledaný výraz, a pár vět kolem, aby byl patrný kontext. Je to, jako když přijdete do knihkupectví. Vezmete si knihu, prolistujete ji, podíváte se na titulní stranu, obsah, pár stránek na začátku a na konci a potom jdete k pokladně a možná si ji koupíte. My umožňujeme lidem dělat totéž na internetu.

Služba je zdarma pro uživatele i nakladatele, moc zisku nepřinese. Jaký je tedy obchodní model?
Hlavní část lidského vědění je stále mimo internet. Je uložena v knihách, v dokumentech, v novinách. Pomocí Book Search zvyšujeme počet relevantních odkazů, jež uživatel dostane jako odpověď na vyhledávací dotaz. Je to spíše strategická investice do kvality našeho klíčového produktu než zvláštní byznys. Samozřejmě chceme vytvářet zisk, ale nemusíme v tomto případě vymýšlet nové obchodní modely. Potřebujeme inovovat služby, jen tak si udržíme zákazníky. Konkurence je ostatně vzdálená jen jeden klik myší.

Je to tedy spíše integrální součást vyhledávače?
Je to tak. Navíc to není jediný produkt, který negeneruje tržby přímo. Stejně na tom jsou například Google News, které fungují jako agregátor novinových zpráv, nebo virtuální zeměkoule Google Earth. Experimentujeme s mnoha produkty, jež zvyšují loajalitu našich uživatelů ke Google.

Jednal jste i s českými nakladateli. Mluvili jste o zařazení českých knih do vaší služby?
Během pražského Světa knihy jsem se v těchto dnech sešel s mnoha nakladateli a jejich přístup byl zatím docela kladný. V blízké budoucnosti tak budou součástí Book Search i české knihy.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat