Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Jak se šetří místem. V Číně postavili na střeše hřiště, běžecké tratě i kino

Sport, posezení i zábavu najdou obyvatelé Šen-čenu na střeše vlakového terminálu. Tamní radnici se povedlo vykouzlit šest hektarů veřejného prostoru na dříve pusté betonové ploše. Rychle rostoucí velkoměsto (ve svých hranicích má podle posledních údajů 13 milionů obyvatel, s předměstími téměř 18 milionů) vedle střech postupně zabírá i moře a ukrajuje si z něj nové cenné pozemky. foto: BAI YU

Najít volné plochy ve velkoměstech není snadné. Pozornost se proto stále častěji upíná na střechy. V Praze se takto návštěvníkům otevřely střechy Paláce Lucerna či žižkovského domu Radost (Dům odborových svazů). Ve světě jdou ještě dál, k domům staví dokonce venkovní schodiště. Nahoře čekají výhledy, posezení i zábava.
  10:00

Trochu extrémní případ lze nalézt v čínském Šen-čenu. V sedmnáctimilionovém městě bojují s nedostatkem místa, a tak se pokusili naplno využít 1,2 kilometru dlouhou střechu vlakového terminálu a depa linky metra.

Sport, posezení i zábavu najdou obyvatelé Šen-čenu na střeše vlakového terminálu. Tamní radnici se povedlo vykouzlit šest hektarů veřejného prostoru na dříve pusté betonové ploše. Rychle rostoucí velkoměsto (ve svých hranicích má podle posledních údajů 13 milionů obyvatel, s předměstími téměř 18 milionů) vedle střech postupně zabírá i moře a ukrajuje si z něj nové cenné pozemky.

Budova je široká padesát metrů a povedlo se na ni vměstnat nejen park s posezením, ale také téměř 30 hřišť od tenisu přes basketbal po fotbal, běžecké tratě včetně 200metrové přímé na sprint a půlkilometrového oválu, tribuny až po vzdělávací centra, kina a veškeré zázemí od šaten a sprch po občerstvení. Část slouží školám, část veřejnosti.

Právě díky tomu, že jde o prostor na střeše depa, je v těsné blízkosti stanice metra, jinak šlo ale dlouhodobě o mrtvé území. Vedle se nachází gigantická celnice před mostem do Hongkongu, a tedy i hektary asfaltu.

Čínský projekt ukazuje, jak velké množství veřejného prostoru lze získat díky dostupným nevyužívaným plochám. Střechy se postupně mění i v Česku, přibývají na nich fotovoltaické elektrárny, kolektory na ohřev vody a případně se zelenají. I ty nepřístupné tak slouží lépe než dříve. U nových budov se pak více řeší přístupnost. Zjistilo se, že tam lze zřídit cenné terasy.

Autor: