Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Nezlobme se na Čínu kvůli Huawei!

Právo

  7:00
PRAHA - V čínských dějinách lze najít odpověď v podstatě na jakoukoliv otázku její současnosti. Včetně aféry Huawei (správně se čte „chua-wej“). Ne že by snad staří Číňané kromě papíru nebo střelného prachu vynalezli také technologie mobilních sítí. Spíše jde o historický vývoj čínského postoje k zahraničním technologiím. Technologie vlastní si Číňané pečlivě chránili. Z dějepisu víme, jak obtížné bylo propašovat z Číny bource morušového nebo postup na výrobu porcelánu.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: ČTK

Vědomy si své technické vyspělosti uzavíraly se staleté dynastie do slonovinové věže vlastní výlučnosti. O své know-how se nechtěly s nikým dělit, ale současně si nepřipouštěly, že by nějaký barbar mohl také něco vynaleznout. V roce 1793 napsal císař Čchien-lung britskému králi Jiřímu III: „Jestliže jsem nařídil, aby dar země, který jste zdaleka poslal, panovníče, byl přijat, učinil jsem tak proto, že jsem bral v úvahu city, které Vás pohnuly. Zprávy o velkých a hrdinských činech naší dynastie pronikly do všech zemí světa a panovníci všech národů na pevnině i na moři nám posílají cenné dary. … Nepřisuzuji cenu podivným, či důmyslně vyrobeným předmětům a nepotřebuji výrobky Vaší země. Uposlechněte ve strachu a neprojevujte nedostatek úcty.“

Jenže, jak známo, pýcha předchází pád, a tak Čína na svou izolacionistickou povýšenost v následujících desetiletích těžce doplatila. Zejména díky moderním technologiím ji přinutili Angličané, a později další západní velmoci povolit na velké části pobřežního území zahraniční koncese. V atmosféře hlubokého ponížení Číny se vyvinula doktrína „přejímání a osvojení cizích věcí“. Její zakladatel Wej Jüan ve svém díle Geografie cizích zemí roku 1844 napsal: „Musíme využívat barbary k tomu, aby se dalo proniknout do jejich stanů … prozkoumat jejich technické vymoženosti … a bít tak barbary s využitím jich samotných“. Jeho následovník Feng Kuej-wen soudil, že z ciziny by se měly přebírat jen ty myšlenky, které prokazatelně přispěly k síle cizích mocností. Číňané mají podle něho jednoznačnou morální a etickou převahu nad barbary díky konfuciánskému učení. „To je potřeba doplnit o západní lodě, techniku a zbraně ...“

Čínská ekonomická a právní reforma zahájená před čtyřiceti lety byla na vyspělé cizí technologie a know-how ne-li přímo cílena, pak výrazně zaostřena. Předávání technologických postupů bylo podle dobových právních předpisů považováno za daleko hodnotnější investici, než byly investice finanční. Za vyspělé technologie mohli zahraniční investoři získat i administrativní výhody zejména ve zvláštních ekonomických zónách nebo dokonce v zónách technologického rozvoje. Za příklad budiž dáno rozhodnutí Státní rady ČLR o spolupráci při těžbě nerostů z mořského dna z roku 1982, kdy vkladem zahraničních investorů mohly být toliko špičkové postupy a zařízení výměnou za určitý kontingent vytěžené ropy. Cizí manažeři si mnuli ruce: ušetříme peníze a uplatníme technologické poznatky, které primitivní Číňané se svými koly, předpotopními pluhy a radlicemi stejně nepochopí. Co na tom, že v Číně nefunguje právo duševního vlastnictví. Ochrání nás náš skvělý mezinárodní právní řád se svými arbitrážemi a sankcemi.

Číňané nakonec nejen získali špičkové technologie, ale zahraničním investorům (na rozdíl o nás) nepřenechali nic z cenného národního majetku. Jak v roce 2005 konstatoval šéf společnosti BASF Jürgen Hambrecht: „Ty tam jsou doby, kdy Číňané kopírovali západní know-how … Dnes mají dost odborníků, aby nás do roku 2010 předčili.“ A stalo se. Evropský tygr je sice silný, ale líný a přejedený. Čínský tygr může být hladový, ale je hbitý, a hlavně dravý. Nezlobme se proto na Číňany kvůli Huawei. Zlobme se sami na sebe. Na naši hamižnost, naivitu i neznalost čínské historie a mentality.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na katerina.kolarova@lidovky.cz. 

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč