Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KOMENTÁŘ: Zmizí mince a bankovky?

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Řada států stále víc omezuje platby v hotovosti. Mezinárodní měnový fond dokonce uvažuje o úplném zrušení hotovostních peněz. Patří právo na hotovostní platby mezi základní lidská práva? A jak s tím souvisí naše soukromí?

České koruny. foto: Shutterstock

Zrušte mince i bankovky. Jsou dobré jen pro mafii, tvrdí ekonom

Zákonné limity hotovostních plateb platí v řadě evropských zemí, v České republice již více než 16 let. Ten současný je u nás 270 tisíc korun. Evropská centrální banka však již další omezení odmítá a člen její výkonné rady Yves Mersch před časem velmi kriticky reagoval na plány Itálie postupně snížit tento limit až na 1000 eur. Přijímání plateb v hotovosti by podle něj mělo být pravidlem a jakákoli jejich přímá či nepřímá omezení musejí být přiměřená sledovaným cílům.

Zatímco v České republice je podíl bezhotovostních plateb výrazný a dle statistických údajů ČNB stále stoupá, například v Německu je tomu jinak. V hotovosti tam probíhají tři čtvrtiny plateb a návrhy na jejich omezení vyvolávají velké emoce. Část Němců považuje za skutečné jen hotovostní peníze („nur Bares ist Wahres“). Prezident německé Bundesbank Jens Weidmann vidí výhodu hotovostních transakcí nejen v nezávislosti na technice, ale také v tom, že se při nich neuchovávají žádné údaje.

Německá Bundesbank ostatně považuje hotovostní peníze za základ důvěry v každou měnu a Weidmann zdůrazňuje, že neexistuje žádný důkaz efektivity omezení hotovosti v boji proti daňovým únikům.

Jak stvořit skleněného člověka

Mezinárodní měnový fond (MMF) již vloni publikoval úvahy o zrušení hotovostních peněz, což by v případě recese světové ekonomiky umožnilo zavést negativní úrokové sazby. Existence hotovostních peněz je pro ně totiž překážkou – negativní úrokové sazby se jich nemohou dotknout.

V německých, rakouských či švýcarských médiích vyvolaly tyto úvahy MMF rozsáhlé diskuse. Švýcarský deník Tages-Anzeiger označil návrh MMF za absurdní, podle německého týdeníku Focus stojí hotovostní peníze v cestě „dohledovému“ státu, který chce vše vědět a řídit a usiluje o „skleněného“, zcela průhledného člověka. Odstraněním bankovek a mincí by navíc zmizel i symbol spořivosti, kterou rodiče od malička pěstují v dětech.

Každá bezhotovostní platba kartou, bankovním převodem a podobně je zaznamenána v platebním systému. Záznam je zpětně dohledatelný. Mnoha lidem v České republice se zdají přehnané obavy z faktické možnosti státu kontrolovat kde, kdy a za co utrácíme. Po rozhodnutí Evropské centrální banky ukončit výrobu pětiseteurových bankovek je však toto v Rakousku tématem již několik let.

Pomalované nebo potištěné bankovky už nevadí. Dostanete za ně nové

Již minulá rakouská vláda měla ve svém programu ochranu práva na hotovostní peníze v ústavě. Nejen Svobodná strana Rakouska, ale i Rakouská lidová strana kancléře Sebastiana Kurze vloni navrhla zakotvit právo na hotovostní platby do základního zákona, jejich návrh však v parlamentu nezískal potřebnou většinu.

Také u nás Poslanecká sněmovna aktuálně projednává návrh zakotvit do Listiny základních práv a svobod právo každého „na úhradu svých peněžitých dluhů v hotovosti“. Jeho autoři odkazují mimo jiné na zprávu Evropské komise z roku 2018, dle níž by omezení plateb v hotovosti „měla jen malý dopad na schopnost připravit“ teroristické útoky. Ani vztah mezi používáním hotovosti a daňovými úniky není vždy jednoznačný. Naše vláda však tento návrh považuje za nadbytečný.

Bojovat proti covidu lze i jinak

První pokus státu o využívání údajů o konkrétních transakcích proběhl již letos na jaře, a to nejen v Česku, ale i v řadě dalších evropských zemí i jinde.

Ministerstvo zdravotnictví tehdy mimo jiné bankám nařídilo předávat mu nebo pověřeným krajským hygienickým stanicím údaje „o době a místě použití elektronického platebního prostředku osob“ v definované oblasti. Vyžádání údajů bylo nakonec vázáno na souhlas dotčené osoby.

Nyní již tento mechanismus nahradil projekt eRouška, který je k soukromí osob mnohem šetrnější a s údaji o platebních transakcích ani s telekomunikačními údaji nepracuje.

Autor je advokát a partner pražské advokátní kanceláře Legalité.

CHCETE SE TAKÉ VYJÁDŘIT?

Jste právník/právnička a rád/a byste se vyjádřil/a k současnému dění, právnickému stavu či novinkám v legislativě? Napište nám na tomas.nahodil@lidovky.cz.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat