Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komplex Florentinum kupují Tvrdíkovi Číňané. Odhadem za 7,5 miliardy korun

Ekonomika

  14:26
PRAHA - Mezi největší realitní investory v Česku se letos pravděpodobně zařadí čínská skupina CEFC, kterou zastupuje Jaroslav Tvrdík. Dle zdrojů Lidových novin koupí Číňané od skupiny Penta Investments administrativní komplex Florentinum, které se nachází v centru Prahy, v ulici Na Florenci.

Florentinum foto: MAFRA - TOMÁŠ KRIST

Nikdo ze zainteresovaných stran mediálně sledovaný obchod komentovat nechtěl. Dle odborníků by Penta mohla za nemovitost inkasovat zhruba 275 milionů eur, tedy 7,5 miliardy korun.

Slíbených sto miliard? Číňané letos v Česku proinvestovali zatím necelé dvě

Penta zahájila prodej Florentina letos v květnu. Jako poradce si vybrala společnosti Jones Lang LaSalle, Ernst & Young, Arcadis a právní kancelář Dentons. „Zatím žádná transakce uzavřena není. Do doby než se tak stane nic komentovat nebudeme,“ odpověděl mluvčí Penty Ivo Mravinac na dotaz Lidových novin, zda se novým vlastníkem Florentina stala skupina CEFC.

„To máte zřejmě více informací než já,“ reagoval na stejný dotaz Jaroslav Tvrdík. Nicméně začátkem listopadu byla v obchodním rejstříku zapsána společnost CEFC Florentinum, jejímž předmětem činnosti byl mimo jiné uveden pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. Členkou představenstva se stala Marcela Hrdá, která je výkonnou viceprezidentkou evropské části čínské skupiny CEFC.

Česko-slovenská skupina Penta zahajuje v Praze na Florenci výstavbu největší...
Vizualizace plánovaného administrativního centra Florentinum.

Číňané už v Praze nemovitosti nakupovali. Středoevropské sídlo si CEFC zřídila v budově bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě. Skupině patří pětihvězdičkové hotely Mandarin Oriental Prague v Praze na Malé Straně a Le Palais Art Hotel Prague na Vinohradech. CEFC zatím v Česku utratila zhruba dvacet miliard, a to převážně právě za nákupy nemovitostí nebo za převzetí obchodních podílů ve firmách.

Fotbal i pivo

CEFC patří mimo jiné fotbalový klub Slavia Praha a pivovarská skupina Lobkowicz. Číňané investovali i v mediálních skupinách Médea Group a Empresa Media. CEFC převzala strojírenský a metalurgický podnik Žďas ve Žďáru nad Sázavou, spolu s ním jeho dceřinou společnost TS Plzeň a také majoritní podíl v německé společnosti ŽĎAS SGS. CEFC již získala desetinu tuzemské J&T Banky. Již dříve oznámený záměr zvýšit podíl na padesát procent zatím nebyl uskutečněn. „Schvalovací proces stále probíhá,“ uvedl pro LN ředitel marketingu J&T Banky Petr Málek. V médiích se objevily informace, že by Číňané mohli získat podíl v Penta Investments. Tuto spekulaci označil mluvčí Ivo Mravinac za „pavlačové domněnky“.

Prezident CEFC Čchan Čchao-tuo po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem koncem roku 2014 konstatoval, že si CEFC vybrala Prahu jako svou základnu v Evropě a J&T za hlavního evropského partnera. Hospodářské výsledky působení skupiny, která zastřešuje evropské aktivity, zatím vyznívají hodně rozpačitě. Dle obchodního rejstříku dosáhla loni CEFC Group Europe ztráty bezmála 120 milionů korun.

Florentinum bylo zkolaudováno v říjnu 2013 na místě někdejší budovy Rudého práva. Penta do něho investovala kolem 200 milionů eur. Budova pojme zhruba 3500 lidí. Prvními nájemníky se staly poradenská společnost Ernst & Young a advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners.

Vedle sídla ČSOB v Radlicích je Florentinum se 43 tisíci metry čtverečními největší administrativní budovou v Česku. Ve Florentinu je již patrná „čínská stopa“. Jedním z nájemců je totiž pobočka Bank of China. V blízkosti Florentina hodlá Penta vybudovat projekt Central Business Distict, jehož architektonickou podobu navrhlo studio Zahy Hadid.

Penta, podobně jako jiní prodávající, využila značného zájmu investorů utrácet peníze za nemovitosti v Česku. Dle mezinárodní poradenské společnosti CBRE dosáhl celkový objem investic v 1. až 3. čtvrtletí letošního roku zhruba 1,46 miliard eur. Makléři očekávají, že rok 2016 bude rekordní z hlediska objemu realitních investic a čtvrtý kvartál vůbec nejsilnějším čtvrtletím v historii.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!