Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Obří fotovoltaika v Praze: projektanti museli dokázat, že neoslní Petřín

Ekonomika

  19:51
Na střeše Kongresového centra v Praze začala stavba fotovoltaické elektrárny o rozloze fotbalového hřiště. Na plochu 7000 metrů čtverečních se pokládá 2080 solárních panelů. Celý projekt vyjde na více než 20 milionů korun, avšak Kongresové centrum ho v rámci zvláštního modelu financování odkoupí za třináct let za jednu korunu.

Podle uzavřeného kontraktu nese náklady projektu dodavatel, tedy společnost ČEZ ESCO, která fotovoltaiku postaví a následně ji bude provozovat.

Kongresové centrum Praha (KCP) investici splatí tím, že bude za elektřinu ze solárních panelů platit, podobně jako kdyby platilo za elektřinu odebíranou ze sítě. Po třinácti letech ikonický „Kongresák“ střešní elektrárnu odkoupí za symbolickou jednu korunu a dále si bude vyrábět vlastní energii, aniž by za ní musel platit dodavateli.

Fotovoltaická elektrárna na střeše Kongresového centra (29. listopadu 2022)

Projekt má pokrýt deset procent spotřeby Kongresového centra a ročně ušetřit 5,5 milionů korun za elektřinu. Provoz by měl být zahájen už na jaře příštího roku.

Instalace panelů se neobejde bez zádrhelů, z nichž některé souvisí s tím, že se KCP nachází v centru Prahy. Projektanti například museli dokázat, že sluneční paprsky dopadající na povrch solárních panelů nebudou oslňovat návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

Přijel se podívat premiér Fiala

Neofunkcionalistickou budovu, kde se konají různé události od středoškolských plesů až po jednání Rady EU, vlastní ministerstvo financí a hlavní město Praha. Na fotovoltaický projekt se proto v úterý přijel podívat i premiér Petr Fiala (za ODS).

„Jsem rád, že KCP, jako veřejně vlastněná společnost, jde příkladem. Energetické úspory a nové obnovitelné zdroje jsou přesně to, co v současné situaci potřebujeme, abychom snižovali náklady na energie a zvýšili svou energetickou soběstačnost a nezávislost na energiích z Ruska,“ uvedl na střeše budovy.

Střešní fotovoltaika je součástí dlouhodobějšího projektu, který se zaměřuje na energetické úspory Kongresového centra. Budova už má za sebou modernizaci vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a kogeneraci za 135 milionů korun. Díky těmto opatřením budova ušetří jen za letošní rok 50 milionů na energiích, uvádí společnost ČEZ. Celková garantovaná úspora za deset let existence projektu činí 235 milionů korun a má snížit spotřebu o 30 procent.

Autor:

Mohlo by vás zajímat