Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korona: nejnovější evropská kryptoměna Made in Hungary

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zcela novou kryptoměnu, která nese název Korona, prezentovali v Budapešti její tvůrci 15. února. Nejnovější globální digitální platidlo má být podle jeho tvůrců, kteří jsou většinou Maďaři, bezpečnější a levnější než doposud existující kryptoměny.

Nové platidlo Made in Hungary bude mít premiéru 26. března ve Švýcarsku a poté okamžitě bude použitelná pro platby a transfery. foto: Reprofoto

„Během příštích několik let budeme svědky revoluce v bankovním sektoru,” prohlásil vedoucí představitel Korona Development Teamu ekonom a finančník Jean-Marc Stiegemeier (72).

Přestože Korona má vývojové zázemí v Maďarsku, sídlo byznysu kolem ní (banka a příslušná platební platforma) se nachází ve švýcarském městě Zugu, které je prý považováno za evropské údolí kryptoměn. Tvůrci Korony tvrdí, že toto místo kvůli efektivitě a stabilitě je ideální jak pro zákazníky, tak pro akcionáře. Korona bude rovněž fungovat pod dohledem švýcarských finančních regulátorů.

Zleva: Dr. Tuan Anh Trinh, Jean-Marc Stiegemeier, Attila Bustya.

„Bitcoin je až příliš pomalá a drahá měna pro byznys. Každý převod stojí dvacet dolarů, což není efektivní pro zákazníky,” řekl profesor Korvínovy univerzity v Budapešti Tuan Anh Trinh, který patří do týmu tvůrců nové měny Korona. Devadesát procent kryptoměn prý není vhodných pro reálné transakce, jedná se prakticky jen o teoretická platidla, proto se jejich kurz mění tak často a tak výrazně.

Systém Korona má podle plánů sloužit jako globální e-commerce hypermarket (s minimálními transakčními poplatky), kde uživatelé mohou nabízet nejen své produkty, ale i služby. Šéf technologického vývoje Korony Attila Bustya tvrdí, že nový integrovaný systém pro porovnávání cen při nákupu zajistí pro uživatele nejlepší globální cenu.

Autor: