Sobota 14. září 2024, svátek má Radka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Peníze dostanete, slíbil Biden vkladatelům padlých bank. Posílí dohled

Silicon Valley Bank je v problémech. foto: Profimedia.cz

Americké úřady po dramatickém víkendu spustily během neděle sadu mimořádných opatření, které mají podpořit důvěru v tamější bankovní systém. Ta je totiž po krachu Silicon Valley Bank a newyorské Signature Bank značně narušena a ve hře je i spuštění hlubší finanční krize. Klienti zkrachovalých bank mají mít od pondělí přístup ke všem svým vkladům.
  10:08

Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008. Šlo o finanční instituci, která se zaměřovala na mladé technologické firmy. Ty jsou ale až příliš závislé na růst úrokových sazeb v ekonomice, což se Silicon Valley Bank nyní zřejmě stalo osudným. Vkladatelé by se ale k penězům u Silicon Valley Bank měli dostat ještě v pondělí.

K situaci se vyjádřil už i americký prezident Joe Biden a naznačil, že po této události dohled a regulace amerických bank ještě posílí. „Američané a americké podniky si mohou být jisti, že jejich bankovní vklady budou k dispozici, až je budou potřebovat. Jsem pevně odhodlán pohnat k plné zodpovědnosti ty, kteří jsou za tento průšvih zodpovědní, a pokračovat v našem úsilí o posílení dohledu a regulace větších bank, abychom se do podobné situace již nedostali,“ uvedl ve svém prohlášení.

Aby se předešlo možnému spuštění hlubší finanční krize, uvolnil Federální rezervní systém také podmínky pro poskytování půjček v případě nouze. Tato opatření společně s příslibem přístupu ke vkladům u zkrachovalé SVB globální trhy částečně uklidnilo, i tak ale obavy z širších dopadů přetrvávají a panují třeba pochybnosti, jestli americká centrální banka dodrží svůj plán na agresivní zvyšování úrokových sazeb pro potlačení inflace.

Státní zásahy mají i odpůrce

Někteří experti varuji, že kroky amerických úřadů podněcují investory k morálnímu hazardu. Může se totiž snižovat motivace lidí pro ochranu před případnými finanční riziky, pokud budou garantovány všem společnostem jejich depozita. Analytici zároveň upozorňují, že mezi americkými regulátory opět nepanuje ochota dovolit, aby nastalou situaci vyřešily volné trhy samy.

„Pokud úřady vypomáhají každému, kdo čelí dopadům rostoucích sazeb, pak tím způsobuje i nárůst morálního hazardu,“ napsali agentuře Reuters stratégové banky Rabobank, kterými jsou Ben Picton a Michael Every.

Podobný názor mají ale i další. „Jde o zásadní změnu ve způsobu, jakým byl americký systém v minulosti vybudován. Náklady tímto způsobem budou přeneseny na každého, kdo bankovní služby ve Spojených státech amerických využívá,“ upozorňuje Nicolas Veron z Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii ve Washingtonu.

Považujete za správné, že úřady pomáhají zkrachovalým bankám?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 20. března 2023. Anketa je uzavřena.

Ne400
Ano73

Situace se dotýká i Velké Británie

Problémy se ale netýkají jen USA. Dostala se do nich také britská dceřiná společnost zkrachovalé Silicon Valley Bank. Za jednu libru (asi 26,7 korun) ji převezme britská banka HSBC. „Tato akvizice má pro naše podnikání v Británii obrovský strategický smysl,“ uvedl generální ředitel HSBC Noel Quinn.

SVB UK je oddělena od americké skupiny. HSBC dodala, že aktiva a závazky mateřské společnosti nejsou součástí transakce. Na rozdíl od USA neoznámila Británie širší opatření na zvýšení likvidity bankovního systému, uvedla agentura Reuters.

Dohoda ukončila horečná jednání mezi vládou, regulačními orgány a potenciálními kupci britského podniku, která se uskutečnila o víkendu. SVB UK měla k 10. březnu úvěry 5,5 miliardy liber a vklady 6,7 miliardy liber. Skutečný vlastní kapitál má činit zhruba 1,4 miliardy liber, uvedla HSBC. Transakce by měla být dokončena okamžitě.

Britská centrální banka uvedla, že britský bankovní systém je zdravý. Žádné další banky nejsou těmito kroky ani řešením problémů americké SVB přímo ovlivněny. „Širší bankovní systém Británie zůstává bezpečný, zdravý a dobře kapitalizovaný,“ uvedla Bank of England.

V reakci na krizi bankovního systému začaly zpevňovat kryptoměny. Bitcoin si kolem deváté hodiny dopoledne podle portálu CoinDesk připisoval proti předchozímu dni 9,9 procenta a pohyboval se kolem 22 565 dolarů (asi 497 370 korun).

Autoři: ,

Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA
Rozdáváme pokračovací kojenecké mléko ZDARMA

Chcete dopřát svému miminku oblíbenou mléčnou výživu a zároveň se zapojit do exkluzivního testování? Hledáme 40 rodičů, kteří společně se svými...