Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreml v Česku posílí. Eni prodá třetinu České rafinérské Gazpromu

Ekonomika

  11:19
PRAHA - Italská ropná a plynárenská skupina Eni chce prodat třetinový podíl v České rafinérské ruské společnosti Gazprom.

Ropa. foto: SERGEI GRITS ČTK

Informoval o tom server Česká pozice. Potvrdily mu to vládní zdroj i další dva zdroje z petrochemického průmyslu. Eni o záměru odprodat svůj podíl informovala také Unipetrol, který je většinovým vlastníkem České rafinérské.

Medvěd se vrací

Rusko by v letošním roce mohlo ještě více posílit svůj vliv v české petrochemii a energetice. Zatím je významným dodavatelem ropy prostřednictvím ropovodu Družba. Ruská společnost Lukoil v Česku provozuje také přes 40 čerpacích stanic. Rusko-české konsorcium společností Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS se uchází o zakázku dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Unipetrol má v České rafinérské 51procentní podíl, Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Společnosti v rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou přepracovávají ropu v množství odpovídající jejich vlastnickým podílům.

"Můžeme potvrdit, že společnost Eni nás o této záležitosti informovala, v současnosti probíhá vzájemná komunikace," sdělil ČTK mluvčí Unipetrolu Bořek Konečný.

Italsko-ruské bratření
Zpráva o prodeji podílu v České rafinérské, který drží italská Eni, ruské společnosti Gazprom, zapadá nejen do obecného kontextu velmi dobrých vztahů mezi Kremlem a italským premiérem Silviem Berlusconim, ale i do konkrétní spolupráce mezi těmito dvěma giganty, píše server.

Eni a Gazprom uzavřely v roce 2006 dohodu o strategické spolupráci. Letos 16. února podepsali šéfové Eni a Gazpromu, Paolo Scaroni a Alexej Miller, dohodu o budoucím převodu podílu Eni v libyjských ropných polích do rukou Gazpromu. Podpisu byli v Římě přítomni i ruský prezident Dmitrij Medveděv a italský premiér Silvio Berlusconi.

Autor:

Mohlo by vás zajímat