Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreml v Česku posílí. Eni prodá třetinu České rafinérské Gazpromu

Ekonomika

  11:19
PRAHA - Italská ropná a plynárenská skupina Eni chce prodat třetinový podíl v České rafinérské ruské společnosti Gazprom.

Ropa. foto: SERGEI GRITS ČTK

Informoval o tom server Česká pozice. Potvrdily mu to vládní zdroj i další dva zdroje z petrochemického průmyslu. Eni o záměru odprodat svůj podíl informovala také Unipetrol, který je většinovým vlastníkem České rafinérské.

Medvěd se vrací

Rusko by v letošním roce mohlo ještě více posílit svůj vliv v české petrochemii a energetice. Zatím je významným dodavatelem ropy prostřednictvím ropovodu Družba. Ruská společnost Lukoil v Česku provozuje také přes 40 čerpacích stanic. Rusko-české konsorcium společností Atomstrojexport, Gidropress a Škoda JS se uchází o zakázku dostavby Jaderné elektrárny Temelín.

Unipetrol má v České rafinérské 51procentní podíl, Eni drží přes 32 procent akcií, zbývajících více než 16 procent má britsko-nizozemský Royal Dutch Shell. Společnosti v rafinériích v Litvínově a v Kralupech nad Vltavou přepracovávají ropu v množství odpovídající jejich vlastnickým podílům.

"Můžeme potvrdit, že společnost Eni nás o této záležitosti informovala, v současnosti probíhá vzájemná komunikace," sdělil ČTK mluvčí Unipetrolu Bořek Konečný.

Italsko-ruské bratření
Zpráva o prodeji podílu v České rafinérské, který drží italská Eni, ruské společnosti Gazprom, zapadá nejen do obecného kontextu velmi dobrých vztahů mezi Kremlem a italským premiérem Silviem Berlusconim, ale i do konkrétní spolupráce mezi těmito dvěma giganty, píše server.

Eni a Gazprom uzavřely v roce 2006 dohodu o strategické spolupráci. Letos 16. února podepsali šéfové Eni a Gazpromu, Paolo Scaroni a Alexej Miller, dohodu o budoucím převodu podílu Eni v libyjských ropných polích do rukou Gazpromu. Podpisu byli v Římě přítomni i ruský prezident Dmitrij Medveděv a italský premiér Silvio Berlusconi.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...

Mohlo by vás zajímat