Vesa, ovládaná Křetínským a slovenským finančníkem Patrikem Tkáčem, se vyšvihla do pozice nejsilnějšího hráče v podniku založeného panovníkem Jindřichem VIII. roku 1516 i díky tomu, že dosavadní největší akcionář, fond Schroder Investment Managment, minulý týden zmenšil svůj patnáctiprocentní podíl.
Podívejte se, jak Kellnerová jela na koni za čtvrt miliardy. Přihlíželi její otec i Křetínský |
K ovládnutí Royal Mail dochází v okamžiku, kdy se společnost nenachází v komfortní pozici. Od privatizace v roce 2013 a následného vstupu na burzu se firma nedokázala přizpůsobit moderním trendům. Už v minulých týdnech uvedla, že prodělává milion liber denně a zrušila vyplácení dividend za letošek i příští rok, uvedl Forbes. „Royal Mail působí v dobrém oboru, jen je špatně řízená. Nízká ziskovost zatlačila ceny akcií v posledních letech významně dolů a Křetínský patří mezi aktivistické akcionáře - chce dotlačit management k zefektivnění provozu,“ uvedl analytik Finlord Boris Tomčiak.
Podle Tomčiaka bude Křetínský cílit na redukci nákladů a na zbavení se některých aktivit. A jelikož lze díky nárůstu online prodejů očekávat zvyšování objemu přepravy balíků v Evropě, panují dohady o Křetínského zájmu na vyčlenění divize GLS, dceřiné společnosti Royal Mail zabývající se logistikou a vykazující zisk, na rozdíl od doručování dopisů, což je prakticky celosvětově ztrátová aktivita. Křetínský se taktéž může zbavit části nemovitého majetku, jehož ohodnocení v aktivech je na úrovni tří miliard liber, uvedl Tomčiak pro Forbes.