Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Krize se valí dál na východ

Ekonomika

  10:21
PRAHA - Po Spojených státech a západní Evropě se panika mezi bankami začala šířit také do zemí na východě Evropy. Maďarsko, Ukrajina, Rusko i pobaltské republiky se potýkají s problémy způsobenými nynější globální krizí. Dopady pociťují také Rumunsko a Bulharsko.

Po Spojených státech a západní Evropě se panika mezi bankami začala šířit také do zemí na východě Evropy. foto: ČTK

Hospodářský rozmach, který ve střední a východní Evropě trval několik let, utlumí globální úvěrová krize. „I když banky, které v regionu působí, jsou vůči rizikové části amerického hypotečního trhu přímo vystaveny jen velmi málo nebo vůbec, jejich zahraniční majitele ovlivňuje šířící se krize v západní Evropě,“ uvádí aktuální zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Na Ukrajině rostou obavy, že vláda a banky nebudou schopny zvládat své dluhy. Příliv zahraničních peněz do ekonomiky vysychá. Výrazně se tak zpomaluje její růst.
Navíc vláda musí stabilizovat měnu poté, co její hodnota prudce poklesla a vystrašení vkladatelé tento měsíc vybrali ze svých účtů více než miliardu amerických dolarů. Ukrajinská vláda dokonce požádala o půjčku MMF. Ten zemi přislíbil až 14 miliard dolarů (257 miliard korun).

Také ruské banky a tamní ekonomika se začínají potýkat s potížemi
Globálně působící banky potřebují kapitál a pro hotovost začaly sahat i do dceřiných bank. Potíže v Rusku ještě zesiluje klesající cena ropy. Vláda již vyčlenila na podporu tamního finančního sektoru přes 200 miliard dolarů. Podobně jsou na tom i pobaltské země, jejichž ekonomiky v posledních letech rostly raketovým tempem.

Bankovnímu sektoru Estonska, Litvy a Lotyšska dominují švédské banky, které kontrolují zhruba dvě třetiny trhu v těchto zemích. Ekonomiky Lotyšska a Estonska se již dokonce nachází v recesi a litevská ekonomika výrazně zpomalila. I přes toto obtížné období všechny tři země vyloučily, že by je mohl potkat osud Islandu.

Rumunsko a Bulharsko sice ještě pokračují v růstu, ale jsou vystaveny riziku destabilizace domácího finančního sektoru. Obě země se potýkají s rozpočtovými deficity a v době globálního útlumu ekonomiky je tento přístup nebezpečný.

Potíže v okolních zemích se sice Česku zatím vyhýbají, ale ani tuzemská ekonomika není imunní proti výkyvům kapitálového trhu. Ten se řídí spíše obecným sentimentem investorů než objektivním zhodnocením stavu. Proto i akcie domácích bankovních domů mohou doplatit na nejistotu v okolních zemích.
Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat