Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

USA uvalí sankce na kryptoburzu registrovanou v Česku. Měla umožňovat platby při kyberútocích

Hacker nemusí být vždy ten zlý... foto: @k3r3n3, Jan Kužník,  Technet.cz

Americká vláda v úterý oznámila, že uvalí sankce na kryptoburzu SUEX OTC. Firma je sice registrovaná v České republice, fyzicky však působí v Rusku. Podle amerického ministerstva financí kryptoburza umožňovala nezákonné platby při kybernetických útocích.
  22:51

Konkrétně mělo jít o kybernetické útoky spojené s nejméně osmi typy ransomwaru. To jsou programy, které uživateli zablokují přístup do počítačového systému nebo k některým souborům a za jeho obnovení požadují vysoké výkupné, obvykle placené v kryptoměnách. Hackeři používají ransomware k vyřazení systémů, které mohou řídit vše možné od fakturace v nemocnicích až po výrobu v továrně.

„Burzy, jako je SUEX, hrají zásadní roli v tom, aby útočníci vybrali zisky z ransomwaru,“ uvedl náměstek ministra financí Wally Adeyemo. „Dnešní opatření je předzvěstí našeho záměru odhalit a rozložit nelegální infrastrukturu za těmito útoky,“ dodal.

Prozrazení hackeři po největší krádeži v historii kryptoměn vrací peníze

SUEX patří mezi nejaktivnější z malé skupiny kryptoburz, které zajišťují většinu praní špinavých peněz pro kyberzločince, napsala na blogu firma Chainalysis, která se zabývá forenzní analýzou blockchainu. Ve spolupráci s orgány činnými v trestním řízení sleduje nezákonné transakce kryptoměn.

Ačkoli je kryptoburza SUEX registrovaná v České republice, fyzicky zde nepůsobí a její provoz zajišťují pobočky v Moskvě a Petrohradě, uvedla dále Chainalysis. V Rusku si uživatelé mohou nechat kryptoměnu proplatit v zákonné měně.

„Analýza známých transakcí na krytoburze SUEX ukazuje, že více než 40 procent z nich se týkalo nezákonných subjektů,“ uvedl zástupce amerického ministerstva financí. Zatímco některé burzy jsou zneužívány špatnými aktéry, jiné, jako je SUEX, „usnadňují nezákonné činnosti pro vlastní nezákonné zisky“, dodal rezort v prohlášení.

Autoři: ,

Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko
Vyhrajte na SEBAstiana kosmetický balíček od SEBAmedu pro vaše miminko

20. ledna, den, kdy má svátek Sebastián. Krásné a nepříliš časté chlapecké jméno, nad kterým možná maminky dlouze přemýšlely. Nebo padlo na první...

Mohlo by vás zajímat