Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Kupce láká růst nájmů

Ekonomika

  6:57
PRAHA - Nákup bytu zatíženého regulovanou činží je velmi výhodnou investicí. Potvrzují to nejen analytici, ale také tuzemské realitní kanceláře, které poslední dobou registrují zvýšenou poptávku po tomto typu bytů.

„Nakupují je nejen velcí investoři, ale i ti drobní,“ poznamenal Marek Padevět z Pražské správy nemovitostí. Největší zájem přitom podle něj propukl poté, co zákonodárci schválili zákon o deregulaci nájemného. Poptávka po regulovaných bytech poté narostla o desítky procent, tvrdí.

Nákupy bytů s regulovaným nájmem

Realitní kanceláře hlásí, že lidé nakupují s vidinou zisku byty zatížené regulovaným nájmem. Důvodem je chystaná deregulace nájemného v Česku, která začne v lednu příštího roku a bude zvyšovat nájmy po čtyři roky průměrným tempem 14,2 procent ročně.

Od roku 2011 bude výše nájmu záležet na dohodě majitele domu s nájemníky. Deregulace by měla přiblížit hodnotu bytu tržní ceně. Zatímco nyní se tak metr čtvereční regulovaného bytu prodává například za 12 tisíc korun, po skončení deregulace by mohla tato cena přesáhnout i trojnásobek, tvrdí realitní experti.

Pramen: Realitní kanceláře a zákon o deregulaci nájemného

Padevětova společnost prodává byty s regulovanou činží například v Praze průměrně za 18 tisíc za metr čtvereční. „Po skončení deregulace se cena zvedne a přiblíží se té tržní, takže se jedná opravdu o velmi výhodné zhodnocení prostředků,“ vysvětlil Padevět.

V současné době totiž průměrná tržní cena za jeden metr čtvereční u pražského bytu přesahuje třicet tisíc korun. „Záleží samozřejmě na lokalitě, na velikosti a stavu bytu, ale zhruba je ten průměr mezi osmadvaceti až 34 tisíci korunami za metr čtvereční,“ poznamenal šéf realitní společnosti Hot-reality Petr Nožina.

Zvýšený zájem o regulované byty eviduje také společnost G&G estate agency. „Lidé se o to stále více zajímají,“ potvrdila za společnost Petra Švecová s tím, že skupování regulovaných bytů je jednoznačným důsledkem plánované deregulace nájmů.

Realitní firma G&G nabízí k prodeji například čtyři obsazené byty s regulovaným nájemným v Praze 5 Hlubočepích za cenu 12 tisíc korun za metr čtvereční. Podle realitních odborníků se ale tržní cena těchto nemovitostí pohybuje někde na trojnásobku. Že jde o výhodnou investici, potvrzují ale rovněž analytici.

„Rostoucí poptávka po regulovaných bytech je důsledkem toho, že očekávaná deregulace už začíná hýbat s trhem,“ konstatovala šéfka analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

S tím souhlasí také analytik České spořitelny David Navrátil. „Schválená deregulace tento typ bytů zatraktivnila, ale ta výhodnější cena nebude trvat dlouho,“ míní Navrátil. Podle něj se tak nyní budou realitní kanceláře snažit tyto byty prodat co nejdříve, protože i jejich cena půjde s blížícím se startem deregulace nahoru.

Schválené uvolňování tuzemských činží je totiž plánováno od ledna příštího roku. Nájmy se budou postupně zvyšovat po dobu čtyř let průměrně o 14,2 procenta ročně. Od roku 2011 potom bude výše nájemného záviset na dohodě majitele domu s nájemníky. Když se nedohodnou, skončí spor u soudu. Ten přitom bude vycházet z ceny, kterou bytu nebo domu určí vyhláška ministerstva financí. Roční nájemné nesmí překročit hranici pěti procent ceny nemovitosti. Nejvíce porostou nájmy v Praze a naopak nejméně na Zlínsku.

Autoři: