Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kupte si od státu hospodu, byt nebo hrob. Nabídky pošle mailem

Ekonomika

  6:06
PRAHA - U nenápadného úřadu se zkratkou ÚZSVM můžou lidé často nakoupit lépe než na řadě inzertních stránek. Za odhadní ceny jsou na jeho webových stránkách k mání věci i nemovitosti, které z nějakého důvodu propadly státu. Domy, zahrady, auta nebo i hroby.

Nabídka umístěná na webu ÚZSVM - restaurace a kulturní dům Svornost v Plzni - Doubravce. foto: Reprofoto

Třeba bývalá restaurace Svornost v plzeňské čtvrti Doubravka stojí šest a půl milionu korun. Řadu let objekt chátrá, ale ještě v 90. letech šlo o jeden z nejznámějších kulturních domů ve městě, kde koncertovaly známé kapely.

Poslední nabídky na Svornost přijme Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v pátek 4. prosince ve dvě odpoledne. Pokud se někdo přihlásí, rozhodne o novém vlastníkovi výše nabízené částky.

Církve nedostaly pětinu lesů, o které žádají. Stát o nárocích pochybuje

Celkem vyvěšují lidé z úřadu na web sto až dvě stě nabídek za měsíc. Zpravidla jde o majetek po lidech, kteří zemřou bez dědiců a nikomu ho neodkážou. Nebo o věci a objekty po zaniklých státních organizací.

Návštěvník stránek může nabídku filtrovat podle místa, ceny či data zveřejnění. Nebo si nechat e-mailem posílat upozornění na určitý typ majetku v daném regionu – třeba Ústí nad Labem/pozemek. Zaškrtnout může klidně i celou nabídku.

„Jedná se o rozmanitý majetek, od spodního prádla až po auta a domy. O počtu zájemců samozřejmě rozhoduje, o co konkrétně se jedná. Například o dům v lukrativní části Prahy je větší zájem než o starší budovu v obci s velkou nezaměstnaností, který vyžaduje rekonstrukci,“ popisuje mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Nabídka umístěná na webu ÚZSVM - hrob na Ústředním hřbitově v Plzni.
Nabídka umístěná na webu ÚZSVM - byt v pražských Strašnicích.

Z první zmíněné kategorie může potenciální kupce zaujmout třeba byt v pražských Strašnicích v lokalitě Solidarita, který se nachází v řadovém domku. Celkový stav žádná sláva, vyžadující nutně rekonstrukci, nicméně jde o žádané místo za 4,1 milionu korun.

Právě v případě, že jde o atraktivní věc či nemovitost, na níž se sejde vícero nabídek, může ÚZSVM přistoupit k vyhlášení veřejné aukce. K přihazování dochází po otevření obálek s nabídkami (od nejvyšší nabídnuté ceny). Tato praxe funguje od poloviny letošního roku a úřad si od ní slibuje vyšší příjmy z prodejů – v řádu milionů korun ročně.

„Příkladem je byt v pražských Dejvicích, u kterého se díky velkému zájmu vyšplhala cena z 1,9 milionu korun na více než tři miliony,“ upozorňuje mluvčí Radek Ležatka.

Psi jsou zadarmo

Nový způsob prodeje majetku je podle ÚZSVM transparentnější, omezuje případné spekulace a stížnosti na průběh výběrových řízení.

CO JDE DO NABÍDKY

  • Podle zákona je majetek, který připadne ÚZSVM, nejdříve nabízen jiným státním institucím.
  • Pokud neprojeví zájem nebo si ho ÚZSVM sám neponechá či ho nepřevede bezúplatně jiným subjektům, jako jsou kraje a obce, teprve poté je možné ho nabídnout k prodeji.
  • Majetek, který nabízí ÚZSVM prostřednictvím výběrových řízení, je tedy pro stát nepotřebný.

zdroj: ÚZSVM

„Například při aukci rodinného domku s pozemky v jižních Čechách došlo ke zvýšení kupní ceny oproti ceně listinné o 46 procent,“ řekla už dříve šéfka ÚZSVM Kateřina Arajmu.

Od letošního ledna do listopadu utržil úřad 1,84 miliardy korun. Podstatnou část z příjmů ale tvoří nedávný prodej areálu budov na pražském náměstí Republiky za 790 milionů korun.

Nabídka úřadu je rozmanitá. Kromě domů, bytů či parcel se lidé můžou dostat například ke starožitnostem, opuštěným hrobům, za něž už nikdo neplatí, nebo také opuštěným psům, kterým například zemře majitel a nikdo o ně nejeví zájem. Ti jsou logicky k mání zadarmo.

Ne všechen majetek ale ÚZSVM veřejnosti nabídne. Celých 84 procent věcí a nemovitostí, které jeho lidem projdou rukama, převede bezplatně krajům, městům či obcím. Sběratelsky cenné předměty pak putují například do muzeí či galerií.

Anketa

Sledujete nabídku majetku od ÚZSVM?

Ano 70
Ne 220
Uvažuji o tom 135
Autor:

Mohlo by vás zajímat