Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Kurýři rozvážkové společnosti Wolt protestují, nelíbí se jim snížení honorářů

Demonstrace pracovníků služby na doručování jídla a dalšího zboží Wolt. (1. února 2023) foto: Radek Vebr, MAFRA

Zhruba stovka kurýrů rozvážkové společnosti Wolt ve středu dopoledne demonstrovala na Václavském náměstí v Praze proti změnám v odměňování a snížení honorářů. Organizátoři protestu uvedli, že společnost jednostranně změnila odměňovací systém, a většině kurýrů se tak snížila finanční odměna za rozvážky o zhruba 20 procent. Po započtení inflace podle nich klesly příjmy kurýrů až o 50 procent.
  13:12

Společnost Wolt k protestu uvedla, že model odměňování změnila s cílem dosáhnout spravedlivější výše honorářů a vycházela z pravidelných dotazníků mezi kurýry. Očekává, že výdělky kurýrů brzy stoupnou.

Organizátoři protestu na středu vyhlásili jednodenní stávku, kterou chtějí vyjádřit nespokojenost s přístupem společnosti k jejím kurýrům. Podle nich firma pravidelně snižuje proplacené honoráře, které kurýři v mobilní aplikaci vidí před přijetím objednávky. Vadí jim také to, že jsou kurýrům nevýhodně započítávány kilometry, které ujedou.

Účastníci protestu dorazili na Václavské náměstí v modrých bundách s logem firmy Wolt. Někteří přijeli i na kolech. S sebou přinesli transparenty s nápisy jako Kurýr není otrok nebo Wolt = bída, pískali na píšťalky a provolávali různá hesla, nejčastěji bylo slyšet „hanba“.

Firma k protestu uvedla, že kurýři dlouhodobě požadovali stanovení odměn podle délky trasy nebo po zobrazení částky za rozvoz před přijetím objednávky. Wolt má v ČR přes 7 tisíc kurýrů a dotazníkové šetření provedla mezi 1000 respondentů. Podle společnosti většina z nich zavedené změny vnímá pozitivně. Firma také uvedla, že denní výdělky jsou nyní významně zkreslené tím, že do systému se připojuje rekordní množství lidí, kteří ho chtějí vyzkoušet a lze očekávat, že situace se brzy vrátí k normálu.

Na základě dat ze systému se podle firmy budou výdělky bez spropitného v průměru pohybovat mezi 250 až 300 Kč za hodinu v Praze a v Brně, na podobnou částku chce cílit i v regionech. Proto žádá kurýry, aby s hodnocením nově zavedeného systému počkali.

Po poledni chtějí protestující předat petici se svými požadavky zástupcům firmy v jejím sídle v Praze 7. Jeden z protestujících řekl, že systém odměňování se změnil minulý týden. Dříve to podle něj bylo kolem 60 až 70 Kč a cena se zvyšovala podle dojezdové vzdálenosti. Na přijetí objednávky v aplikaci mají kurýři 15 vteřin. Protestujícím kurýrům také vadí, že nově za dvě objednávky z jednoho podniku dostanou honorář jako za jednu a v petici požadují dvě odměny za duplicitní objednávky.

Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 23 zemích. Na český trh Wolt vstoupil před pěti lety, v současné době působí ve dvacítce měst. Ve stejném oboru v Česku podnikají třeba rozvozci Dáme jídlo či Bolt.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat