Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Měna oslabí, klesne k necelým 25 korunám za euro, čekají analytici

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Koruna v nejbližších měsících vůči euru oslabí, očekávají analytici. Z nejvyšší úrovně vůči evropské měně od roku 2008 by mohla oslabit o několik desítek haléřů ze současných necelých 24 korun za euro. Posilování měny podle expertů souviselo se zájmem investorů o nákup exotičtějších měn, jako je právě ona. Roli hraje i její vyšší úročení.
  11:52

„Česká koruna momentálně těží z poklesu obav investorů o další vývoj globální, ale hlavně pak evropské ekonomiky. V takové situaci si kapitál, který byl dosud z preventivních důvodů ‚uklizen‘ v bezpečných přístavech, jakým je například americký dolar, hledá uplatnění v místech, která nabízejí vyšší výnos s vyšším rizikem. Mezi ně patří i koruna, která zůstává lépe úročena než například dolar či euro,“ řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Koruna v posledních týdnech posílila především díky optimismu ohledně lepšího vývoje v Evropě, souhlasí analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš. Osobně považuje současný optimismus za přehnaný, kdy například z pohledu úrokového diferenciálu je nyní koruna výrazně silnější, než by modelově měla být.

„Očekávám proto, že koruna se v nejbližších týdnech ještě může pohybovat kolem 24korunové hranice. V průběhu roku ale jako pravděpodobnější scénář vidím postupné oslabování až k hranicím, kde ČNB během léta intervenovala, tedy 24,70 až 24,80 koruny za euro,“ dodal.

Koruně podle Hradila pomáhá i deklarovaná ochota a schopnost České národní banky podpořit ji devizovými intervencemi v případě, že by se opět ocitla pod tlakem. Osobně čekává, že si koruna nově dobyté pozice neudrží a v blízké době opět oslabí. Za adekvátní považuje kurz poblíž 24,40 koruny za euro.

Překvapení pro bankovní radu

Posilování koruny patrně překvapuje i samotnou ČNB, která ve své původní prognóze očekávala, že kurz bude nad úrovní 25 korun za euro na konci minulého roku, upozornil analytik Purple Trading Petr Lajsek. Připomněl, že od listopadu již nejsou žádné devizové intervence. Předpokládá, že koruna už nebude mít příliš prostoru na posílení a dojde spíše k postupnému otočení trendu.

„Výrazné zisky, kterých koruna dosáhla na počátku letošního roku, se pravděpodobně neudrží a do konce roku budou korigovány, zejména v souvislosti s dalším zužováním úrokového diferenciálu (rozdílu v úročení koruny a dalších měn),“ uvedl analytik Komerční banky Jaromír Gec. Celkově očekává, že koruna do konce roku 2023 oslabí na 24,25 koruny za euro.

Z pohledu aktuální situace se může podle analytika XTB Jiřího Tylečka koruna zdát abnormálně silná, nicméně jí výrazně pomáhají vysoké úrokové sazby. To je ostatně vidět také na dalších posilujících měnách ve středoevropském regionu.

Důležitá je také relativní výše sazeb a pohybů v jiných zemích, podotkl Tyleček. V příštích týdnech by koruna měla zůstat podobně silná, míní analytik Portu Marek Pokorný. Začátkem dubna by se ale mohla dostat na úroveň 24,20 koruny za euro. Koncem roku by se cena eura mohla blížit k 25 korunám, poznamenal.

Koruna se po celý týden se obchodovala pod 24 korun za euro, ve čtvrtek byla testována hladina 23,90 koruny za euro. Letos si tak koruna připsala tři čtvrtiny procenta. Od počátku loňského závěrečného čtvrtletí si koruna polepšila o 2,6 procenta, uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat