Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kvůli obchodu ČEZ ‚padla‘ bulharská ministryně energetiky, situaci řešil prý i Babiš

Ekonomika

  13:17
PRAHA - Prodej bulharské divize české energetické jedničky ČEZ má vyostřenou politickou dohru. Sotva ve čtvrtek dozorčí rada ČEZ transakci posvětila, v balkánské zemi padají hlavy. Kvůli prodeji distribuční a prodejní sítě za zhruba 8,5 miliardy korun neznámé bulharské firmě Inercom Bulgaria EAD v pátek podle zjištění LN rezignovala ministryně energetiky Temenužka Petkovová. Demisi ministryně oznámila v bulharském parlamentu. Premiér Bojko Borisov rezignaci přijal.

Bývalá ministryně energetiky Temenužka Petkovová. foto: www.parliament.bg

Důvod konce? Bulharský ekonomický týdeník Kapital uvedl, že Petkovová z vlády odchází kvůli konexím na majitele firmy Inercom – manžele Ginku a Slavča Varbakových. „Petkovová sice odmítla obvinění šéfa energetické komise bulharského parlamentu, že svědčila rodině Varbakových na svatbě, ale přiznala, že se s nimi zná už 20 let. Podle svých slov se rozhodla odejít pozice ministryně, aby předešla pochybám, že ovlivňuje transakci,“ píše bulharský týdeník Kapital. 

Premiér Bojko Borisov přijal rezignaci, informoval bulharský web Dnevnik.cz. Ohledně prodeje aktiv ČEZ Borisov řekl, že se na něj musí podívat bulharský energetický regulátor, antimonopolní úřad i vyšetřovací orgány.

Rodinná firma a offshory

ČEZ v Bulharsku

Jak LN informovaly již dříve, společnost je v Bulharsku málo známá a tamní média pochybují o jejích zkušenostech a finančním zázemí. Podle bulharského ekonomického týdeníku Kapital provozuje několik malých solárních elektráren, zabývá se sanací panelových domů a v roce 2016 skončila ve ztrátě. „Skupinu firem Inercom řídí Ginka Varbaková. 

Manžel Slavčo Varbakov se v podnikání oficiálně neukazuje, neboť v minulosti řídil jinou firmu, která v roce 2011 zkrachovala,“ píše týdeník. Podle Kapitalu v pátek ráno téma ČEZu a Inercomu telefonicky řešil se svým bulharským protějškem český premiér v demisi Andrej Babiš.

Najít detailnější informace o skupině Inercom není jednoduché. Většina jejich firem sídlí na stejné adrese v bytě v rezidenčním projektu na kraji bulharského hlavního města Sofie. Lidovým novinám se podařilo získat alespoň telefonický kontakt na majitelku Ginku Varbakovovou. Na hovor však reagovala pouze její asistentka s tím, že Varbakovová je v zahraničí a nelze s ní nyní mluvit. Podobné reakce se dostávají také bulharským médiím.

Nejvíce otázek visí nad financováním obchodu. LN před časem informovaly, že až 4,5 miliardy korun mají na operaci poskytnout dvě společnosti, jejichž majetkové pozadí není zřejmé. Peníze mají Inercomu poskytnout formou úvěru a částka 4,5 miliardy představuje zhruba polovinu kupní ceny.

Policejní očko

Distribuční síť ČEZ v Bulharsku dodává elektřinu zhruba třem milionům lidí včetně obyvatel Sofie. Český podnik má dlouhotrvající problémy s tamními úřady, kvůli čemuž vede s bulharským státem mezinárodní arbitráž. Kdo sympatiemi vůči ČEZ rovněž netrpí, je tamní veřejnost, neboť v roce 2013 kvůli vysokým cenám za elektřinu propukly masové demonstrace. Ty vedly k pádu tehdejší vlády premiéra Bojka Borisova, který je dnes opět premiérem.

A nakonec klid nemá ČEZ ani u bulharské policie, která prověřuje obchodování podniku. Na místopředsedu představenstva ČEZ Tomáše Pleskače, který podle informací LN prodej bulharských aktiv dozorčí radě předkládal, mají totiž políčeno bulharští kriminalisté. ČEZ sice považuje vyšetřování za součást boje proti němu, neboť s bulharským státem vede mezinárodní arbitráž, i tak jde ale o citlivou záležitost. A to proto, že Pleskač de facto nemůže vkročit na bulharskou půdu. Vyplývá to z dokumentů z loňského října, o nichž LN již informovaly.

Dle materiálu sofijští vyšetřovatelé prověřují v případě distribuční společnosti ČEZ Razpredelenie Bulgaria AD dvojí podezření: nedostatečnou péči ze strany úřední osoby při správě majetku a úmyslné poskytování nepravdivých informací o cenách zboží a služeb. Trestní řízení proti neznámému pachateli vede detektiv Lacezar Lazarov z útvaru Národní služby pro vyšetřování.

Aby se policista v prověřování podezření posunul dále, potřebuje vyslechnout právě Tomáše Pleskače. Detektivu Lazarovovi se však nepovedlo místopředsedu představenstva skupiny ČEZ dostihnout. „Uvedená osoba se nachází v České republice, a přestože byla řádně předvolána, k výslechu se v uvedený den a hodinu nedostavila,“ uvedl kriminalista v dokumentu.

Požádal tedy o pomoc hraniční policii ministerstva vnitra, aby ho kontaktovala v případě, že Pleskač navštíví Bulharsko. „Žádám o součinnost orgány vrchního ředitelství hraniční policie, aby výše uvedená osoba Tomáš Pleskač byla vystavena trvalé hraniční kontrole a abychom při jeho příjezdu do Bulharska byli s ohledem na jeho předvolání včas informováni,“ požádal detektiv Lazarov vedení hraniční policie při ministerstvu vnitra.

Zemek už je pryč

Zatímco v Bulharsku je Inercom neznámou společností, není bez zajímavosti, že v jejích orgánech donedávna seděli čeští občané. Jde o české manažerky Pavlínu Filipi a Magdalénu Mráčkovou, které v Inercomu zastupovaly českého finančníka a miliardáře Zdeňka Zemka z ocelářské skupiny Z-Group. Zemek totiž s Inercomem obchodně spolupracoval. „Pan Varbakov byl mým obchodním partnerem, stavěli jsme spolu solární elektrárny v Bulharsku, jednali jsme spolu o tom, že bychom je provozovali společně, ale nedohodli jsme se na konkrétních podmínkách, každý z nás měl jinou představu. Proto se naše cesty nakonec rozešly,“ vysvětlil Zemek ústy svého mluvčího Miroslava Slaného rozchod s firmou Inercom.

Premier Bojko Borisov rezignaci přijal, informoval bulharsky web Dnevnik.cz. Ohledně prodeje aktiv ČEZ Borisov řekl, že se na něj musí podívat bulharský energetický regulátor, antimonopolní úřad i vyšetřovací orgány.