Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Kvůli úmrtí po vypadnutí dítěte z vlaku upraví ČD přes 700 vozů

Ekonomika

  10:13
PRAHA - Kvůli loňskému úmrtí dvouleté dívky po vypadnutí z jedoucího vlaku vybaví České dráhy (ČD) přes 700 vozů bezpečnostní signalizací. S výrobou prototypů začala firma loni. V pátek to sdělil mluvčí drah Petr Šťáhlavský. Starší vozy, u kterých se může stát, že dveře ani po rozjezdu vlaku nebudou zcela uzavřeny, dráhy také postupně nahrazují vozy s centrálním uzavíráním.

Vlak Českých drah (ilustrační foto) foto: České dráhy

Dívka vypadla z vlaku loni v červenci na trati mezi Olomoucí a Štěpánovem ve chvíli, kdy byla s matkou a starší sestrou na toaletě. Podle Drážní inspekce vlak odjel s neuzavřenými dveřmi, které se pak při rychlosti 111 kilometrů za hodinu samovolně naráz otevřely. Průvodčí a vlakvedoucí byli obviněni z usmrcení z nedbalosti, protože se podle policie nepřesvědčili, že jsou všechny dveře zavřené.

V nově upravených vozech bude světelná signalizace, která na neuzavřené dveře zvenčí upozorní pracovníky drah před odjezdem vlaku a zevnitř cestující. Nyní ČD upravují prototypovou sérii stovky vozů, na nichž budou nový systém testovat, hotova bude v květnu. Zároveň hledají dodavatele pro úpravy dalších 630 vozů. Dohromady budou změny stát asi 80 milionů korun.

Tříleté dítě vypadlo na Olomoucku z vlaku, nehodu nepřežilo

„Bezpečnostní signalizací budou nejprve vybaveny vozy používané v dálkové dopravě. Následně od podzimních měsíců bude postupně docházet na vybavení vagónů užívaných v regionální dopravě,“ sdělil mluvčí.

Z celkem 3300 vozů ČD pro převoz cestujících jsou podle něj tři čtvrtiny vybaveny posuvnými, tlačítky ovládanými a za jízdy blokovanými dveřmi. Starší vozy dráhy postupně vyřazují, loni to bylo přibližně 200 takových vagonů, uvedl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. ̈

Přesto bude podle něj starší typ vozů s otočnými skládacími dveřmi ještě několik let v provozu. „Proto je postupně vybavujeme doplňujícím bezpečnostním prvkem v podobě varovné světelné signalizace, která upozorňuje na nedostatečně uzavřené dveře,“ doplnil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!