Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Láce nebo šrot? Dráhy koupily vyřazené vagony

Ekonomika

  11:36
PRAHA - České dráhy koupily od Rakouských spolkových železnic (ÖBB) 32 rychlíkových vozů z počátku 80. let za 1,85 milionů € (cca 46 milionů Kč). Vozy budou nasazeny na rychlících Praha – Plzeň – Cheb ještě v průběhu letošního roku. Nákup dnes firma potvrdila v tiskové zprávě.

Rakouský vagón

"Přestože se jedná o vozy z počátku 80. let, budou znamenat zvýšení kultury cestování na rychlících z Prahy přes Plzeň do Chebu," uvedl náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Šrot nebo dobrá koupě?

Vozy typu Z1 Bmz 21-70 500 až 594 ÖBB byly vyrobeny v letech 1980 až 1982 v rakouské vagónce SGP. Jsou určeny pro provoz na mezinárodní železniční síti rychlostí až 160 km/h. Cena srovnatelného nového vozu se pohybuje okolo 30 milionů Kč a obdobného vozu pro rychlost až 200 km/h s klimatizací kolem 50 milionů Kč.

Vozy z Rakouska mají kupé jen se 6 místy na rozdíl od osmimístných kupé českých rychlíkových vozů. Sedačky jsou tvořeny jednotlivými polohovatelnými sedáky na rozdíl od koženkových lavic starších českých vozů.

Jednodušší bude také nástup do vozů a průchod mezi vozy díky posuvným dveřím ovládaným madly. Zvýší se také bezpečnost cestujících, neboť tento typ vnějších dveří je centrálně zavíraný a za jízdy blokovaný proti otevření. Systém vlakového rozhlasu umožní vlakovému doprovodu informovat cestující o zastávkách a mimořádnostech při cestě.

Rakouský vagón

U všech vozů se předpokládá postupné vykonání příslušných revizí a dílčích oprav, přečalounění sedaček a provedení vnějšího nátěru v barvách Českých drah. První z vozů by měly být nasazeny do provozu ještě v letních měsících a přibližně do konce roku se předpokládá, že bude do provozu nasazen jejich plný počet.

Modernizace pomalu ale jistě
České dráhy v současné době nasazují do provozu také první z 58 modernizovaných vozů pro vlaky EuroCity a InterCity z ŽOS Trnava. Tyto vozy jezdí na spojích z Bohumína do Prahy nebo z Prahy do Bratislavy a Budapešti.

Zároveň jsou do provozu postupně uváděny revitalizované vozy z podniku JANOZA CZ. Tyto vozy jezdí na rychlících Cheb – Ústí nad Labem – Praha a mezi Českými Budějovicemi a Prahou přes Příbram. Na trati České Budějovice – Tábor – Praha budou uvedeny do provozu v průběhu roku. Revitalizací projde během letošního roku 110 rychlíkových vozů různých typů.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat