Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Lyžování v cizině rekordně zdraží. Jednodenní skipas vyjde i na 75 eur

ilustrační snímek foto: Václav Šlauf, MAFRA

Lyžování v zahraničí se během letošní zimy prodraží. Stojí za tím masivní investice řady areálů do nových technologií a rozšiřování stávajících tratí. V těch opravdu velkých střediscích se cena jednodenního skipasu letos přehoupne přes hranici 70 euro za den (asi 1 700 korun), v některých to dokonce bude ještě o pět euro víc.
  12:26

Ačkoliv současné venkovní teploty zimu ještě příliš nepřipomínají, prosincové a lednové sněhové radovánky se minimálně ve vysoce položených evropských lokalitách nezadržitelně blíží a vlekaři se na to pečlivě připravují. Přijímají sezónní pracovní sílu, počítají náklady a snaží se stanovit letošní cenu jednodenních skipasů i vícedenních permanentek. Vše ale zatím napovídá, že ceny budou letos vyšší než kdy dřív. Informoval o tom německý server DerStandard.

Příkladem je rakouské lyžařské středisko Arlberg, kde cena jednodenního skipasu letos vyjde na 75 eur, což je v přepočtu zhruba 1820 korun. Oproti minulému roku jde o dvanáctiprocentní cenový nárůst a převyšuje tak všeobecnou míru inflace, která se v uplynulých měsících dostala v Rakousku na zhruba 9 procent.

Podobně jsou na tom i další rakouské skiareály. V Kitzbühlu, Ischlu nebo třeba v Söldenu vyjde jednodenní lístek na 72 eur (zhruba 1750 korun). Střediska Hauser-Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm budou ještě o 1,5 eura dražší.

Provozovatelé zahraničních areálů si ale lámou hlavu nad tím, jak lyžaři na zvýšení cen zareagují. Při pohledu do minulosti je ale zřejmé, že zdražování domácí ani zahraniční klientelu před lyžováním či snowboardingem nezastavilo.

Stalo se tak v roce 2007/2008, kdy provozovatelé většiny areálů zvedly cenu jednodenního skipasu nad úroveň 40 eur (asi 950 korun) i v roce 2015/2016 kdy se cena přehoupla přes padesátieurovou hranici (asi 1 200 korun) a i průzkumy z minulých let mezi lyžaři a snowboardisty ukazují, že cenu většina z nich vnímá spravedlivě.

Zasněžovací systémy, rolby i nové lanovky

Vlekaři musí každý rok do areálu investovat nemalé peníze. Může jít třeba o nové lanovky, rolby či finančně náročné zasněžovací systémy. Výroba jednoho metru krychlového umělého sněhu vyjde letos i kvůli zdražení energií z posledních měsíců na asi 3 eura a v případě sjezdovky o délce 1 kilometru a šířce 30 metrů by vlekaři potřebovali asi 9 tisíc metrů krychlových sněhů. Průměrně velký lyžařský areál navíc potřebuje zhruba 250 zasněžovacích jednotek a jedna taková vyjde asi na 40 tisíc eur.

Dali byste v přepočtu přes 1800 Kč za jednodenní skipas?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00středa 1. listopadu 2023. Anketa je uzavřena.

Ne1209
Ano489

Finančně náročných položek ale mají provozovatelé mnohem víc a výdaje každý rok vyjdou na několik stovek milionů eur. V posledních letech na ně doplácí zejména nepříliš rozlehlá střediska v nízkých nadmořských výškách, která bojují se stále většími dopady počasí. Řada z nich měla v posledních letech už tak malé příjmy, že by bez podpory města nebo státu zkrachovala.

„Na zvyšování cen skipasů není nic špatného, pokud je doprovázené i zvyšováním kvality. Jestliže to ale střediska přeženou a zvýší ceny tak, že se zhroutí poptávka, poškodí nejen sebe, ale celý region. Nic z toho nebudou mít běžné obchody, hotely, penziony, půjčovny nebo gastronomické provozy,“ uvedla pro deník DerStandard Anna Burtonová, která je odbornicí na problematiku cestovního ruchu z Institutu pro ekonomický výzkum v Německu.

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč